Wiadomości KutnoKutnoKilkadziesiąt osób protestowało w Kutnie ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego (ZDJĘCIA/WIDEO)

Kilkadziesiąt osób protestowało w Kutnie ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego (ZDJĘCIA/WIDEO)

Dziś w całej Polsce odbywają się manifestacje związane z ostatnim wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Także w Kutnie spotkała się grupa kilkudziesięciu osób, które wyraziły swój sprzeciw.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą bronić obecności Polski w Unii Europejskiej, w niedzielę na Plac Piłsudskiego w Kutnie o godzinie 18:00 gdzie będziemy wyrażać swój sprzeciw wobec polityki PiS ewidentnie dążącej do polexitu” – zachęcali w piątek działacze Koalicji Obywatelskiej w Kutnie.

- Reklama -

Na apel odpowiedziało około 80 osób, które w niedzielę pojawiły się w sercu Kutna. Część z nich miała flagi Unii Europejskiej, a także Polski. Poza działaczami Koalicji Obywatelskiej, pojawili się ponadto przedstawiciele Lewicy. Wszyscy krytykowali politykę i działania Prawa i Sprawiedliwości, a także między innymi ubolewali, że podczas kutnowskich manifestacji jest tak mało młodzieży.

Obecne działania władz stawiają znaki zapytania dotyczące naszej obecności w Unii Europejskiej (…) Pamiętam felietony, gdzie było napisane, że nie ma co się bać PiS-u. Ja się boję PiS-u. I boję się tego, że jak kiedyś cieszyłem się, że weszliśmy do Unii Europejskiej, tak niestety za jakiś czas będziemy mogli zbierać owoce i skutki decyzji podejmowanych obecnie przez rządzących. To jest ważne, żebyśmy pokazali, że chcemy być w Europie – mówił do zgromadzonych Artur Gierula, radny powiatowy.

- Reklama -

Jestem nauczycielem od długiego czasu i od 2004 roku prowadzę w liceum Klub Europejski. Młodzież bardzo aktywnie działa w tym klubie i jest mi bardzo smutno, że dzisiaj [na manifestacji – przyp.red.] tak mało jest młodych ludzi. Prawie nie widzę młodzieży, to jest zły omen na przyszłość (…). Jeszcze jedna smutna rzecz: nie ma z nami władz miasta, a powinni się w to zaangażować i powinni być obecni tutaj. Władze powiatu, radni miejscy, też nie są obecni. To jest pstryczek idei europejskiej – mówił Andrzej Michałkiewicz, nauczyciel a w przeszłości kandydat PO na miejskiego radnego.

W słowach nie przebierał Sebastian Walczak z Lewicy, który w zeszłym roku w Kutnie organizował manifestacje w ramach Strajku Kobiet.

- Reklama -

PiS w zeszłym roku postanowił zrobić zamach na prawa kobiet, tak w tym roku robi zamach na nasze członkostwo w UE. Trybunał Przyłębskiej nie jest Trybunałem Konstytucyjnym. Ja jestem magistrem prawa i ona też jest tylko magistrem prawa. Aby móc być w TK, ktoś powinien posiadać autorytet, którego ona nie ma. Ta kobieta może być co najwyżej przewodniczącą kółka katolickiego pod kościołem (…) PiS niszczy nas od najniższych warstw, kradną na potęgę, niszczą wszystko, a teraz, tak jak powiedział przewodniczący Tusk, próbują nas wypie**** z Unii Europejskiej. Teraz my musimy wypie**** ich z Polski. Jak im się nie podoba, to niech PiS wypie**** na Białoruś – grzmiał przy aplauzie zgromadzonych Sebastian Walczak z Lewicy.

Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo Unii Europejskiej. Zdaniem opozycji, to krok w stronę wyjścia naszego kraju z UE.

Zobaczcie wideo i zdjęcia z manifestacji:
- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: