reklama
reklama

Kolejki pod bankomatami w Kutnie i okolicach. NBP uspokaja, że gotówki nie braknie [ZDJĘCIA]

Dziś w Kutnie i okolicach pod bankomatami czy bankami ustawiają się spore kolejki mieszkańców, którzy chcą wypłacić pieniądze. Ma to związek z wydarzeniami zza naszej wschodniej granicy i strachem, że mogą pojawić się problemy z wypłatą pieniędzy. To jednak niepotrzebna panika, bo banki zapewniają, że gotówki nie zabraknie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed fake newsami i dezinformacją.

W Kutnie czy w Krośniewicach kolejki zaobserwować można dziś między innym pod placówką czy bankomatami PKO Banku Polskiego. Bank wydał już komunikat w tej sprawie i uspokaja: gotówki nie zabraknie.

- R E K L A M A -

– Obserwujemy zwiększone zainteresowanie wypłatami gotówki zarówno w oddziałach, jak i w bankomatach. PKO Bank Polski jest dobrze przygotowany na tę sytuację, podobna miała już miejsce na początku 2020 r. tuż po wybuchu pandemii COVID-19. Bank dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów jest ona dostępna na bieżąco. W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne – czytamy w komunikacie PKO BP.

https://twitter.com/PKOBP/status/1497219377959108612

Bank zwraca także uwagę na fakt, że większe wypłaty gotówki w oddziałach trzeba awizować – czyli uprzedzić oddział o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny termin dokonania takiej operacji.

- R E K L A M A -

– Konieczność awizacji większych wypłat nie jest nowym rozwiązaniem – stosowana jest od wielu lat i wynika z konieczności zaplanowania z wyprzedzeniem odpowiednich dostaw gotówki. Wysokość wypłat, które trzeba wcześniej awizować może być różna w zależności od oddziału.

Wszystkich klientów zachęcamy do korzystania z rozwiązań bezgotówkowych – przelewów, płatności kartowych i transferów BLIK – podkreśla bank.

- R E K L A M A -

Narodowy Bank Polski także uspokaja

Komunikat w sprawie większego zapotrzebowania na gotówkę wydał także Narodowy Bank Polski, który uspokaja Polaków.

– W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju – komentuje NBP.

Dalej w komunikacie czytamy, że „Narodowy Bank Polski pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce. Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę”.

Z kolei Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zapewnia, że polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów. „Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji” – apeluje UKNF.


Kolejki pod PKO BP w Krośniewicach

Kolejki pod PKO BP w Krośniewicach
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: