Wiadomości KutnoKutnoKolejnych ponad 100 osób dołącza do "Terytorialsów"

Kolejnych ponad 100 osób dołącza do „Terytorialsów”

Prawie 135 ochotników zostanie wcielonych w piątek 1 marca oraz w sobotę 9 marca br. do 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu, wchodzącego w skład formowanej obecnie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są aż 22 panie!

- Reklama -

– Zameldują się w koszarach o godz. 6.00. Pobiorą umundurowanie, wyposażenie i będą musieli zaliczyć sprawdzian kondycji fizycznej. Czeka ich 3 kilometrowy bieg, skrętoskłony na czas i pompki – informuje ppłk Marcin Siudziński, szef sztabu Brygady.

- Reklama -

Wśród instruktorów, poza żołnierzami zawodowymi 9ŁBOT, są również odpowiednio przygotowani do szkolenia nowo przybyłych żołnierskiego rzemiosła żołnierze Obrony Terytorialnej. Ci, którzy nie byli nigdy w wojsku, a jest ich większość, 1 marca rozpoczną szkolenie podstawowe – tzw. „szesnastkę”. 9 marca w zgierskich koszarach pojawią się rezerwiści, aby odbyć ośmiodniowe szkolenie uzupełniające.

Już w sobotę „Terytorialsi” otrzymają broń i przystąpią do szkolenia strzeleckiego, taktycznego, medycznego i terenoznawstwa. Zakończy je tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin. 16 marca złożą przysięgę wojskową i staną się wtedy pełnoprawnymi żołnierzami.

- Reklama -

Ochotnicy są mieszkańcami województwa łódzkiego, m.in. Łodzi, Zgierza, Opoczna, Pabianic, Brzezin, Koluszek, Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego i in. Średnia wieku większości to 20 – 35 lat a najstarszy ochotnik ma 52 lata. Zdecydowana większość z nich ma wykształcenie średnie i wyższe. Na co dzień są to uczniami, studentami, pracownikami i przedsiębiorcami.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie ma być realizowane w czasie pokoju m.in. poprzez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą w zwalczaniu agresora.

Obecnie w WOT w całej Polsce służbę pełni 18 tys. żołnierzy.

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 467 żołnierzy OT.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: