KutnoKolejnych ponad 100 osób dołącza do "Terytorialsów"

Kolejnych ponad 100 osób dołącza do „Terytorialsów”

Prawie 135 ochotników zostanie wcielonych w piątek 1 marca oraz w sobotę 9 marca br. do 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu, wchodzącego w skład formowanej obecnie 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są aż 22 panie!

- reklama -

– Zameldują się w koszarach o godz. 6.00. Pobiorą umundurowanie, wyposażenie i będą musieli zaliczyć sprawdzian kondycji fizycznej. Czeka ich 3 kilometrowy bieg, skrętoskłony na czas i pompki – informuje ppłk Marcin Siudziński, szef sztabu Brygady.

Wśród instruktorów, poza żołnierzami zawodowymi 9ŁBOT, są również odpowiednio przygotowani do szkolenia nowo przybyłych żołnierskiego rzemiosła żołnierze Obrony Terytorialnej. Ci, którzy nie byli nigdy w wojsku, a jest ich większość, 1 marca rozpoczną szkolenie podstawowe – tzw. „szesnastkę”. 9 marca w zgierskich koszarach pojawią się rezerwiści, aby odbyć ośmiodniowe szkolenie uzupełniające.

- reklama -

Już w sobotę „Terytorialsi” otrzymają broń i przystąpią do szkolenia strzeleckiego, taktycznego, medycznego i terenoznawstwa. Zakończy je tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin. 16 marca złożą przysięgę wojskową i staną się wtedy pełnoprawnymi żołnierzami.

Ochotnicy są mieszkańcami województwa łódzkiego, m.in. Łodzi, Zgierza, Opoczna, Pabianic, Brzezin, Koluszek, Bełchatowa, Tomaszowa Mazowieckiego i in. Średnia wieku większości to 20 – 35 lat a najstarszy ochotnik ma 52 lata. Zdecydowana większość z nich ma wykształcenie średnie i wyższe. Na co dzień są to uczniami, studentami, pracownikami i przedsiębiorcami.

- reklama -

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. To zadanie ma być realizowane w czasie pokoju m.in. poprzez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą w zwalczaniu agresora.

Obecnie w WOT w całej Polsce służbę pełni 18 tys. żołnierzy.

W 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy 467 żołnierzy OT.

- reklama -

Najnowsze wiadomości: