Kombajn po sezonie – na co zwrócić uwagę przy konserwacji?

Kombajny po sezonie wymagają odpowiedniej konserwacji i przeglądu, aby na nowy rok wszystkie prace związane ze żniwami przebiegły bez problemu i zbędnych awarii. Właśnie dlatego specjaliści zalecają sprawdzanie stanu technicznego maszyn rolniczych zaraz po sezonie. Przegląd kombajnu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na wydajność przyszłorocznej pracy – dobry stan techniczny jest podstawą bezpieczeństwa operatora maszyny.

- R E K L A M A -

Czyszczenie kombajnu po żniwach

Przede wszystkim po sezonie należy jak najdokładniej wyczyścić kombajn z wszelkich zabrudzeń. Najlepiej użyć w tym celu sprężonego powietrza, które powinno sobie poradzić z większością kurzu, suchych materiałów pożniwnych itp. Jeżeli kombajn pracował podczas mokrych lub wilgotnych dni, prawdopodobnie jest silniej zabrudzony. W tym momencie potrzebne będą specjalne płyny czyszczące lub po prostu woda, jednak pamiętajmy, że należy czyścić wyłącznie zewnętrzne i łatwo dostępne miejsca – w innym przypadku woda może dostać się w szczeliny, z których nie będzie mogła wyparować. Taka sytuacja może spowodować, że części kombajnu zaczną rdzewieć. Należy podkreślić, że wszelkie prace konserwacyjne przy kombajnie należy wykonywać przy wyłączonym silniku i unieruchomionej maszynie. Jeżeli sprawdzamy heder kombajnu, musimy zabezpieczyć go przed ewentualnym opadnięciem. Dodatkowo, przegląd i podstawowy serwis kombajnu najlepiej wykonywać z drugą osobą, która w razie wypadku wezwie pomoc.

Przegląd kombajnu po sezonie

Jeżeli mycie maszyny mamy już za sobą, nadszedł czas na dokładny przegląd wszystkich podzespołów kombajnu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, najlepiej jak najszybciej dokonać naprawy lub wymiany komponentu na nowy. Części do kombajnów dostępne są w sklepie internetowym Poltechparts – https://poltechparts.pl/czesci-do-kombajnow-zbozowych. Jeżeli zauważymy, że instalacja elektryczna wymaga naprawy, najlepiej zlecić ją wykwaflifikowanemu specjaliście – w ten sposób ograniczymy możliwość wypadku przy przeglądzie lub późniejszej awarii.

- R E K L A M A -

Zespół żniwny

Na początku przeglądu najlepiej sprawdzić zespół żniwny – czy nie brakuje nożyków kosy, palców itp. Następnie smarujemy główki układu napędowe kosy oraz sprawdzamy stan przekładni kątowej. Wymiana uszkodzonych lub brakujących nożyków i palców jest niezwykle ważna dla wydajności przyszłorocznej pracy. Skontrolowania wymaga również plastikowe prowadnice palców podajnika oraz cały przenośnik ślimakowo-palcowy. W razie uszkodzenia zwojów najprawdopodobniej będzie potrzebna wymiana łożyska. Sprawdzamy, czy w tych elementach nie ma żadnych luzów, które mogą spowodować późniejsze uszkodzenie innych części. Ważne, aby sprawdzić również nagarniacz oraz sprzęgło przeciążeniowe. Jeżeli zauważymy wycieki przy siłownikach nagarniacza, należy niezwłocznie dokonać naprawy. Sprzęgło przeciążeniowe może być uszkodzone, jeżeli zauważymy zmienioną barwę farby.

Zespół omłotowy

Przy tym zespole należy sprawdzić stan klepiska i bębna omłotowego. Sprawdzamy, czy cepy nie są zużyte lub uszkodzone – w takim wypadku należy wymienić je na nowe. Kontrolujemy, czy łożyska na bębnie nie są luźne.

- R E K L A M A -

Zespół czyszczący

Zespół czyszczący wymaga sprawdzenia zawieszenia kosza sitowego, kontrola elementów metalowo-gumowych, sita i podsiewacza. Uszkodzone noże wymieniamy parami po przeciwnej stronie wału. Specjaliści podkreślają, że samodzielne ostrzenie noży jest niewskazane i niebezpieczne.

Przegląd silnika kombajnu

Sprawdzamy wszelkie filtry i w razie potrzeby wymieniamy na nowe. Sprawdzamy poziom oleju i jego jakość. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek wycieki, należy je jak najszybciej naprawić.

Pasy i łańcuchy

Sprawdzamy, czy pasy nie są w żaden sposób uszkodzone – w razie potrzeby wymieniamy je na nowe. Warto zmniejszyć napięcie na pasach przed zimą, dzięki czemu przedłużymy ich żywotność.

Gdzie kupić nowe i oryginalne części do kombajnów?

Jeżeli zauważyliśmy, że niektóre komponenty naszej maszyny wymagają wymiany, najlepiej zaraz po żniwach dokonać zakupu nowych elementów. W dobie Internetu możemy dokonać ich zakupu nie wychodząc z domu – dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze. Sklep rolniczy Poltechparts posiada w swojej ofercie bardzo szeroki asortyment części do kombajnów i innych maszyn rolniczych.artykuł partnera
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: