reklama
reklama
reklama
PanoramaKutna.plLifestyleKontrłata – dlaczego to ważny element dachu? Odpowiadamy

Kontrłata – dlaczego to ważny element dachu? Odpowiadamy

Kontrłaty od lat kojarzą się z elementami konstrukcyjnymi dachów spadzistych. Stosuje się je ze względu na to, że zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza między więźbą dachową a dachówką. Okazuje się jednak, że kontrłata pełni wiele istotnych funkcji, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego kontrłata jest tak istotnym elementem konstrukcyjnym, a także podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie kontrłaty.

- R E K L A M A -

Kontrłata i jej zastosowanie

Kontrłata to drewniana deska lub listwa, którą najczęściej wykorzystuje się wraz z łatą do zbudowania konstrukcji więźby dachowej na budynku. Stanowi niezwykle ważny element spadzistego dachu – mocuje się ją w układzie prostokątnym do łaty i za jej pomocą wykonuje się łączenia łat. Do takiej konstrukcji montuje się wybrane pokrycie dachowe.

Kontrłata pełni szereg niezwykle istotnych funkcji. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

- R E K L A M A -

– oddzielenie pokrycia dachowego od konstrukcji nośnej i powłoki wstępnej,

– możliwość regulacji nierówności dachu,

- R E K L A M A -

– zapewnienie niezawodnej podstawy do mocowania łat,

– utworzenie szczeliny wentylacyjnej,

– zapobieganie gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby wnikać do wnętrza budynku.

Wszystkie wymienione wyżej funkcje kontrłat świadczą o tym, że bez nich poprawne ułożenie wszystkich elementów konstrukcji dachu nie jest możliwe.

Jak wybrać odpowiednią kontrłatę?

Wybierając kontrłaty, zwróć uwagę na to, czy zostały pokryte odpowiednim środkiem ochronnym. Impregnacja ma znaczenie dla ochrony konstrukcji przeciw owadom i grzybom. Obecnie istnieje możliwość zakupu gotowych do montażu, właściwie zabezpieczonych produktów. Są dostępne m.in. w e-sklepie Woodrive – wybierając np. taką kontrłatę: https://woodrive.pl/pl/p/Kontrlata-impregnowana-25x50mm/116, możesz mieć pewność, że konstrukcja będzie stabilna i bezpieczna.

Podczas zakupu kontrłat ważny jest też rodzaj drewna, z jakiego zostały wykonane. Do produkcji elementów konstrukcyjnych dachu zaleca się wykorzystanie drewna iglastego – jest wytrzymałe i solidne, a przy tym relatywnie tanie. Duże znaczenie mają też wymiary deski – zaleca się, by jej przekrój nie przekraczał 2,5 x 5 cm. Tak dopasowane belki pozwolą Ci stworzyć niezawodną konstrukcję!

materiał partnera

Nie przegap: