Kora kamienna w ogrodzie – ścieżki i rabaty

Gnejs to świetny materiał do wykorzystania przy tworzeniu ozdobnych aranżacji ogrodowych. Gnejsowa kora kamienna cieszy oko pięknym wyglądem, jest trwała, wytrzymała i odporna, a dodatkowo bardzo uniwersalna, ponieważ świetnie komponuje się z wieloma innymi elementami architektury ogrodu. Stanowi doskonałe tło dla roślin i krzewów, pasuje zarówno do zieleni, drewna, jak i innych kamieni i skał. Ponadto nasz krajowy gnejs w porównaniu do innych eksportowanych ozdobnych kamieni do dekoracji jest dość tani.

- R E K L A M A -

Kora kamienna w aranżacjach ogrodowych – jak zaplanować i wykonać rabatę z kory?

Rabatę w ogrodzie można wykonać z bardzo wielu produktów, takich jak grys, żwir, duże kamienie (głazy ozdobne), szyszki, kora drzewna, zrębki drewniane i tym podobne. Jak widać, możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od naszej pomysłowości. Złotym środkiem pośród materiałów na rabaty jest gnejsowa kora kamienna. Łączy ona w sobie wytrzymałość, trwałość i odporność kamienia z naturalnością produktów drzewnych. Mało tego! Kora kamienna jest wyjątkowo urokliwa. Ciepłe barwy z nitkami mieniącego się w słońcu złotawego kwarcytu sprawiają, że kora kamienna swoim wyglądem przewyższa zwykłą korę drzewną. Jak więc wykonać rabatę z kory kamiennej?

Przede wszystkim powinniśmy spojrzeć na nasz ogród okiem projektanta. Plan zagospodarowania przestrzeni jest podstawą, przynajmniej w postaci samego zwizualizowania sobie pomysłu. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę naszego domu oraz dotychczasową aranżację ogrodu. Ważne, aby planowane zmiany prowadziły do spójnej, stylowej kompozycji. Możemy zaufać swojemu intuicyjnemu wyczuciu estetyki lub zainspirować się jednym z klasycznych stylów ogrodowych – nowoczesnym, rustykalnym, angielskim, wiejskim, orientalnym czy śródziemnomorskim. Kiedy mamy już mniej więcej skrystalizowaną wizję swojego wymarzonego ogrodu, możemy przejść do konkretów, czyli wydzielania miejsca na poszczególne aranżacje. To pozwoli nam dokonać mądrych zakupów i uniknąć zbędnych wydatków. Kora kamienna ma bardzo dobrą wydajność. Gdy mamy już wydzielone miejsce na rabatę, w której chcemy wysypać kamień ozdobny, możemy łatwo policzyć, ile materiału będziemy potrzebować.

- R E K L A M A -

Kolejnym krokiem jest przygotowanie terenu pod rabatę. Aby rabata należycie spełniała swoją funkcję, czyli służyła dekoracji ogrodu, najważniejsze jest zadbanie, aby nie porastały jej chwasty. Usuwamy więc darń w miejsca, gdzie chcemy wysypać korę kamienną. Następnie umieszczamy obrzeża, które będą nasz kamień trzymać w ryzach, i pokrywamy glebę geowłókniną, która niemalże całkowicie wyeliminuje porost chwastów, a tym samym zaoszczędzi nam mnóstwo niepotrzebnych prac pielęgnacyjnych. Na tym etapie gnejsowa kora kamienna może być wysypana na podłoże.

SONY DSC

Ścieżki i chodniki z kamienia ozdobnego – gdzie nada się kora kamienna?

Kora kamienna gnejsowa w przeciwieństwie do otoczaków ma dość ostre kształty, nie jest to więc materiał, po którym przyjemnie chodzi się boso. W związku z powyższym nie zaleca się wysypywania nią terenów wokół placów zabaw dzieci czy też obok basenów. Z kolei miejscem, gdzie ozdobny kamień do ogrodu wymaga wzmożonej pielęgnacji, są powierzchnie pod rozłożystymi drzewami liściastymi, które jesienią zrzucają masę liści. Wówczas oczyszczenie z nich kamienia może przysporzyć trochę kłopotu, chyba że zaopatrzymy się w dedykowany temu odkurzacz. Poza wspomnianymi obszarami, gnejsowa kora kamienna może być użyta w dowolnej części ogrodu. Wykonanie ścieżki z gnejsu jest bardzo podobne do tworzenia rabat – również wyznaczamy miejsce, usuwamy darń, wykonujemy podkład i obrzeża. Różnica polega na tym, że w przypadku ścieżek obrzeża muszą być solidniejsze i stabilne. Tworząc nasze ogrodowe aranżacje, powinniśmy rozważyć impregnację kamienia. Zaimpregnowana kora kamienna nabiera jeszcze piękniejszych barw.

- R E K L A M A -

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

SONY DSC
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: