reklama

Koślawe stopy u dziecka – co robić?

Deformacja płasko-koślawa jest jedną z najczęstszych chorób ortopedycznych u dzieci. Tę dolegliwość w większym lub mniejszym stopniu ma każde co drugie dziecko i chociaż wielu rodziców oczekuje, że z biegiem czasu ten problem rozwiąże się sam, wymaga on jednak fachowej korekcji i systematycznej terapii. O tym, jak wyeliminować koślawość stóp opowiadamy w niniejszym artykule.

- R E K L A M A -

Co to jest stopa płasko-koślawa i jakie są powody jej pojawienia się?

Koślawe stopy u dzieci to patologia, w której podczas ciasnego uścisku i prostowania nóg odległość między wewnętrznymi bokami kostek wynosi 4-5 cm lub więcej. Problemy związane ze stopą płasko-koślawą najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku między 3. a 5. rokiem życia i znacznie rzadziej w starszym wieku. W większości przypadków nie wymagają specjalnego leczenia, lecz tylko noszenia specjalnych wkładek ortopedycznych i wykonywania ćwiczeń. Zewnętrznym przejawem choroby jest to, że dziecko krzywi stopę do środka, a także chodzenie na zewnętrznych krawędziach. Takie zmiany są obarczone: niestabilnym chodem, zmęczeniem podczas chodzenia, bólem mięśni i stawów kończyn dolnych. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania skierowane na wyeliminowanie schorzenia, konsekwencjami mogą być: skrzywienie kręgosłupa, zaburzenia koordynacji, a w ciężkich przypadkach może także dojść do niepełnosprawności, a następnie utraty zdolności do pracy.

Skąd się bierze pronacja stopy? W rzadkich przypadkach można zauważyć koślawe stópki u rocznego dziecka – wówczas problem ma charakter genetyczny, ale najczęściej powstaje w procesie zaburzeń rozwoju, wśród których można wymienić:

- R E K L A M A -
  • Nadmierną aktywność fizyczną;
  • Krzywicę;
  • Otyłość;
  • Często nawracające choroby układu oddechowego, a także powikłania po nich;
  • Urazy kończyn dolnych związane z uszkodzeniem mięśni, więzadeł, chrząstek i kości;
  • Niewłaściwy dobór butów (wykonanych z miękkich materiałów) itp.

Ćwiczenia korekcyjne na stopę szpotawą

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko krzywo stawia stopę – nie zwlekaj, zwróć się o pomoc do specjalisty. Taka osoba podpowie, jak masować stopy, by skutecznie pozbyć się problemu, a także doradzi specjalne buciki i fizjoterapię. Bardzo dobrze w przypadku schorzenia sprawdzają się ćwiczenia wzmacniające stopę. Oto kilka skutecznych ćwiczeń na wady stópek u dzieci:

  • Zginanie i prostowanie stóp na przemian;
  • Toczenie piłeczki po podłodze;
  • Przekazywanie drobnych przedmiotów palcami stóp z jednej do drugiej nogi;
  • Zwijanie ręcznika palcami stóp itp.

Efekt ćwiczeń pomaga wzmocnić mata sensoryczna, a żeby wykonanie zadań było maksymalnie ciekawe, świetnie się sprawdzi mata puzzle piankowa marki Ortek. Na stronie https://www.ortek.pl/ można zamówić zarówno podstawowy model maty, jak i dodatkowe elementy, a także otrzymać instrukcję do zabaw z wykorzystaniem trenażera, dzięki czemu terapia przekształci się w przyjemną zabawę.

- R E K L A M A -

W przypadku, gdy ćwiczenia nie dają pożądanego skutku, dziecku może zostać zalecone leczenie operacyjne. Jest to jednak skrajny przypadek, kiedy dodatkowo występuje na przykład syndrom stopy bolesnej. Najczęściej jednak regularne wykonywanie ćwiczeń przy pomocy maty ortopedycznej całkiem wystarcza.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: