reklama

Kredyt we frankach rujnuje Twój budżet? Sprawdź czy możesz to zmienić

Wg ogólnych szacunków w Polsce zawartych zostało nawet 750 tys. umów kredytowych waloryzowanych do franka szwajcarskiego – najwięcej z nich pochodzi z lat 2006-2008, gdy kurs tej waluty był wyjątkowo niski. Gdy frank zaczął piąć się w górę, wraz z nim wzrost odnotowały raty kredytu i saldo zadłużenia. Setki tysięcy osób do dziś zmaga się ze spłatą kredytu frankowego, a aktywnych jest w Polsce ponad 400 tys. umów tego typu. Ty również jesteś jednym z frankowiczów? Zobacz, co możesz zrobić ze swoim kredytem.

- R E K L A M A -

Frankowicze wygrywają w sądach z bankami

Początkowo frankowicze nie mieli wielu argumentów w starciach sądowych z bankami – problem był nowy i sądy powszechne nie za bardzo wiedziały, jak podchodzić do umów, które – choć niekorzystne dla klienta – zostały przez niego dobrowolnie podpisane. Sytuacja zmieniła się o 180 stopni, gdy za temat franków wziął się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenie wydane w październiku 2019 roku dało wreszcie frankowiczom szerokie pole do działania i przede wszystkim solidne podstawy do składania pozwów przeciwko bankom. Od tego momentu statystyki spraw frankowych zaczęły być coraz bardziej korzystne dla kredytobiorców – dziś wygrywają oni już ponad 90% spraw o kredyt we frankach, a znaczna część uzyskiwanych orzeczeń to całkowite unieważnienia umowy.

Klauzule abuzywne w umowach frankowych

Kredytobiorca, który nadal ma kredyt we frankach, a chce pozbyć się swojego zobowiązania, powinien złożyć pozew przeciwko swojemu bankowi. Przedtem jednak należy przekazać umowę kredytową (i załączniki do niej) do analizy doświadczonej kancelarii prawnej, która sprawdzi, czy w tej dokumentacji znajdują się klauzule niedozwolone będące podstawą do unieważnienia kredytu. Przykładem kancelarii, która przeprowadza analizy umów dla frankowiczów, jest: https://www.kancelaria-walterowicz.pl/kredyty-frankowe/.

- R E K L A M A -

Czym są klauzule niedozwolone? Są to takie zapisy, które bank wprowadzał do umowy, a które naruszają prawa konsumenta. W przypadku umów frankowych były to przede wszystkim klauzule indeksacyjne, które dotyczyły sposobu ustalania kursu waluty obcej przez bank. Kredytodawca na potrzeby przeliczania kredytu z CHF na PLN stosował swoje własne tabele kursowe, które na ogół odstawały od realiów rynkowych. Dziś są podstawą do skutecznego podważania takich umów w sądzie.

Co możesz zrobić z umową frankową w 2022 roku?

Zdecydowana większość orzeczeń sądów w sprawach frankowych to bezwzględne unieważnienia umów. W takiej sytuacji cała umowa zawarta z bankiem traktowana jest tak, jakby nigdy jej nie zawarto. Konieczne jest przy tym wzajemne rozliczenie się stron – bank dokonuje klientowi zwrotu pobranych od niego środków, czyli rat kredytowych z odsetkami oraz opłat dodatkowych. Frankowicz z kolei rozlicza się z bankiem z otrzymanego kapitału.

- R E K L A M A -

Jeśli sąd uzna, że umowa zawiera klauzule niedozwolone, ale jednocześnie nie znajdzie podstaw do jej całkowitego unieważnienia, może zasądzić tzw. odfrankowienie kredytu. W takim przypadku kredyt frankowy jest zamieniany w złotówkowy (dochodzi wówczas do ponownego przeliczenia kredytu) przy zachowaniu bieżącej stawki oprocentowania. Frankowicz zyskuje więc stabilne zobowiązanie niepowiązane z kursem franka, a jednocześnie zostaje przy korzystnym wskaźniku oprocentowania, który jest dużo bardziej przewidywalny niż WIBOR.

Gdy myślisz na poważnie o pozwaniu swojego banku, śpiesz się. Miej na uwadze, że obowiązują Cię terminy przedawnienia roszczeń, które wynoszą 10 i 6 lat. Dziesięcioletni termin przedawnień jest zarezerwowany dla rat spłacanych przez konsumenta do lipca 2018 roku. Późniejsze raty kredytu frankowego ulegają przedawnieniu już po 6 latach. Nie czekaj więc, aż Twoje roszczenie częściowo się przedawni – zleć analizę swojej umowy kredytowej i złóż pozew.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: