Wiadomości KutnoNa sygnaleKrok od tragedii, zaatakował cichy zabójca. Jedna osoba w szpitalu

Krok od tragedii, zaatakował cichy zabójca. Jedna osoba w szpitalu

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło dziś w Kutnie, gdzie tlenkiem węgla zatruła się jedna osoba. Strażacy apelują do mieszkańców o szczególną ostrożność w sezonie grzewczym.

- Reklama -

Po godzinie 9 do jednego z domów na osiedlu Dybów wezwane zostały służby ratunkowe – zespół ratownictwa medycznego i straż pożarna. Okazało się, że jedna osoba jest nieprzytomna i potrzebuje pomocy medycznej. Istniało podejrzenie, że mogło dojść do podtrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. W lokalu znajdował się piec wolnostojący, tzw. „koza”.

- Reklama -

– Mężczyzna został przetransportowany przez zespół ratownictwa medycznego do kutnowskiego szpitala. Druga osoba została przebadana na miejscu, ale nie wymagała hospitalizacji. Obecni na miejscu strażacy między innymi sprawdzili budynek za pomocą specjalnych czujników, które wykazały spore stężenie tlenku węgla w jednym z pomieszczeń – mówi mł. bryg. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.

Ważny apel strażaków

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

- Reklama -

— Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla nie usłyszysz, nie zobaczysz i nie poczujesz! Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej — dodaje Mariusz Jagodziński.

Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: