reklama
reklama

Krótkowzroczność – plaga XXI. wieku?

Według szacunków ekspertów krótkowzroczność występuje u ok. 2 miliardów ludzi na całym świecie. Co więcej, liczba ta stale rośnie i do 2050 r. problem może dotyczyć nawet połowy populacji naszej planety. Z pewnością znasz wiele osób, które są krótkowidzami – a może wada ta występuje także u Ciebie? Oto, co warto wiedzieć na temat krótkowzroczności.

- R E K L A M A -

Najważniejsze jest…?

Najważniejsze jest dobre światło – o tym wie każdy, kto choć przez chwilę miał do czynienia z fotografią. Bez odpowiedniego wykorzystania „dostępnych” promieni świetlnych można zapomnieć o dobrym zdjęciu, choćbyśmy mieli na nie najlepszy pomysł. Podobnie jest z naszym wzrokiem – tu też rozchodzi się o właściwe wykorzystanie promieni świetlnych, obecnych w naszym otoczeniu. One, wpadając do oczu i przechodząc przez szereg jego struktur, na końcu powinny trafić na warstwę receptorów, czyli siatkówkę. To tam powstaje obraz, który następnie jest przekazywany do mózgu – i dzięki temu odbieramy wrażenie wzrokowe, czyli – mówiąc prościej – widzimy.

Na czym polega mechanizm krótkowzroczności?

Krótkowzroczność (inaczej miopia) to wada wzroku, w której promienie światła nie padają na siatkówkę, tylko nieco bliżej – jeszcze przed jej warstwą. Receptory otrzymują zatem zniekształcony obraz tego, co znajduje się przed naszymi oczami. Im dalej od nas jest oglądany przedmiot, tym większa odległość padania promieni od siatkówki. Dlatego właśnie krótkowidz ostro widzi tylko z bliska – ze wzrostem odległości pogarsza się ostrość obrazu. Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Krótkowzroczność jest najczęściej wynikiem zaburzeń oka – np. nadmiernie dużej siły skupiającej soczewki bądź rogówki, albo zbyt długiej gałki ocznej.

- R E K L A M A -

Stopnie krótkowzroczności

W zależności od nasilenia opisanych zmian, wadę tę możemy podzielić na kilka stopni. Używamy do tego tzw. dioptrii (D) ze znakiem minus. I tak wyróżniamy krótkowzroczność:

 • niską – która obejmuje wartości od 0 do -3,0 D;
 • średnią – od -3,0 D do -8,0 D;
 • wysoką – powyżej -8,0 D.

Warto pamiętać, że im bardziej nasilona krótkowzroczność, tym bardziej dokuczliwe objawy – ale nie tylko. Wraz z jej wzrostem rośnie też ryzyko pojawienia się innych schorzeń takich jak np. jaskra albo odwarstwienie siatkówki.

- R E K L A M A -

Jakie objawy daje krótkowzroczność?

Podstawowy symptom krótkowzroczności kryje się w jej nazwie – to pogorszenie ostrości widzenia na odległość. Osoba z tą wadą widzi dobrze tylko z bliska. Do innych jej objawów zaliczamy także:

 • bóle i zawroty głowy;
 • częste mrużenie oczu;
 • pogorszenie widzenia w ciemności i przy słabym oświetleniu;
 • szybszą męczliwość oczu;
 • pocieranie oczu.

Krótkowzroczność najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym. Zwykle wada powiększa się (z różną szybkością) do ok. 21. roku życia. Wtedy gałka oczna przestaje już rosnąć, a razem z nią zazwyczaj zatrzymuje się również miopia. Dzisiejszy tryb życia, który sprawia, że mnóstwo czasu spędzamy przed ekranami komputerów, smartfonów i tabletów, sprzyja rozwojowi krótkowzroczności także u dorosłych. Długie i częste wpatrywanie się w nie z jednej, bliskiej odległości z czasem przeciąża gałkę oczną i powoduje pojawianie się (lub nasilanie) objawów wady.

Jak można leczyć krótkowzroczność?

Istnieje kilka sposobów na walkę z krótkowzrocznością. Zaliczamy do nich:

 • zastosowanie okularów lub soczewek kontaktowych – które pozwalają na ostre widzenie również w dal. Dzieje się tak, ponieważ światło przechodzące przez nie trafia do oka już pod innym kątem, dzięki czemu finalnie pada dokładnie na siatkówkę. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie doraźne, które nie usuwa krótkowzroczności.
 • laserowa korekcja wzroku – najpopularniejsza metoda chirurgii refrakcyjnej, zajmująca się leczeniem wad wzroku. Laserowa korekcja wzroku to krótki, kilkunastominutowy zabieg, podczas którego lekarz przy pomocy lasera odpowiednio modeluje rogówkę pacjenta. To pozwala kierować wiązki światła dokładnie na siatkówkę i tym samym usuwa wadę wzroku. Procedura taka jest bezbolesna (stosuje się miejscowe znieczulenie kroplami), bardzo bezpieczna i możliwa do wykonania ambulatoryjnie – czyli ok. pół godziny po zabiegu możemy już wracać do domu.
 • pozostałe metody chirurgii refrakcyjnej – wszczepienie soczewek fakijnych i refrakcyjna wymiana soczewki. Są to bezpieczne i bezbolesne zabiegi dla osób, które z różnych powodów nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku.

Okulary, czy laserowa korekcja wzroku – co lepiej wybrać?

Od czasu pojawienia się chirurgii refrakcyjnej pacjenci coraz częściej zadają sobie pytanie, co jest lepsze – tradycyjna korekcja za pomocą okularów, czy może zabieg laserowej korekcji wzroku. Gdy okulary stały się dziś elementem mody i stylu, warto pamiętać, że w pełni wolni jesteśmy bez nich. Doskonale wie o tym każdy, kto mając je na nosie chciał np. popływać w jeziorze lub basenie, zagrać w piłkę czy przytulić twarz do ukochanej osoby. Laserowa korekcja wzroku jest dziś coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych. To opcja prosta, szybka i komfortowa. Do tego jest jednorazowo ponoszonym kosztem – nie trzeba później co jakiś czas zmienić szkieł, oprawek, ani dokupywać płynu.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: