Kto powinien korzystać z usług księgowej?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy – niezależnie od tego, czy mówimy o osobie, która otwarła jednoosobową działalność gospodarczą, czy o właścicielu dużej, międzynarodowej korporacji. Jednak księgowość można prowadzić na różne sposoby. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, kiedy dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego.

Podział przedsiębiorstw ze względu na liczbę pracowników i przychody

Prowadzenie księgowości może być obowiązkiem biura rachunkowego, wewnętrznego działu księgowości w przedsiębiorstwie lub zatrudnionej bezpośrednio przez firmę księgowej. Konkretnego wyboru dokonuje się zazwyczaj na podstawie wielkości przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwa ze względu na liczbę pracowników i wielkość przychodów dzielimy na:

  • mikroprzedsiębiorstwa – mają mniej niż dziesięć pracowników, a przychody netto są mniejsze lub równe 2 mln euro;
  • małe przedsiębiorstwa – mają mniej niż pięćdziesiąt pracowników, a przychody netto są mniejsze lub równe 10 mln euro;
  • średnie przedsiębiorstwa – mają mniej niż 250 pracowników, a przychody netto są mniejsze lub równe 43 mln euro;
  • duże przedsiębiorstwa – są to firmy, które nie mieszczą się w powyższych klasyfikacjach.

Warto zauważyć, że pojęcie mikroprzedsiębiorstwa obejmuje także przedsiębiorstwa mające formę jednoosobowej działalności gospodarczej.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Dlaczego przytoczyliśmy powyższy podział? Dlatego że w praktyce właśnie wielkość firmy decyduje o tym, czy bardziej opłacalnym i praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie wewnętrznego działu finansowego, czy powierzenie obowiązków księgowych biurowi rachunkowemu.

Rzeczywistość pokazuje, że prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe jest odpowiednim wyborem dla jednoosobowych działalności gospodarczych i mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm, a w ostateczności – średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa mające więcej niż 250 pracowników i przychody netto wyższe niż 43 mln euro zazwyczaj decydują się już na stworzenie wewnętrznego działu finansowego. Duża liczba pracowników oraz liczba transakcji i dokumentów czy złożoność rozliczeń sprawiają, że to rozwiązanie jest po prostu wygodniejsze, a nierzadko po prostu konieczne.

Księgowość dla programistów – Solidna Księgowa

Wielu osobom może się wydawać, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga skorzystania z usług księgowej. I w pewnym sensie faktycznie tak jest – w takich okolicznościach transakcji jest często niewiele i są one niezbyt skomplikowane. Jednak pamiętajmy o tym, że księgowa może pomóc także w wybraniu najlepszych rozwiązań na etapie rejestracji firmy, a dodatkowo, zna regulacje finansowe i jest na bieżąco z aktualnymi zmianami. Te aspekty przydają się zwłaszcza w „nowych” branżach, dlatego znakomitym rozwiązaniem jest księgowość dla programistów, grafików czy analityków biznesowych.

Jeżeli szukasz doświadczonego biura rachunkowego, które prowadzi księgowość dla programistów, Solidna Księgowa z Krakowa będzie doskonałym wyborem. Zapoznaj się z ofertą tego biura na stronie internetowej solidnaksiegowa.com.

Materiał zewnętrzny

Nie przegap: