W środę, nasze miasto i powiat kutnowski stały się przystankiem na trasie pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę. Co roku setki wiernych z różnych części kraju podejmują trud pielgrzymowania, aby dotrzeć do duchowego centrum Polski, gdzie znajduje się ikona Matki Boskiej Częstochowskiej – symbol wiary i nadziei milionów Polaków.
Dla wielu uczestników pielgrzymki jest to czas refleksji, modlitwy oraz okazja do duchowego odnowienia. Trasa, która liczy często kilkaset kilometrów, jest nie lada wyzwaniem, wymagającym zarówno fizycznej, jak i psychicznej wytrwałości.
Mieszkańcy miasta, jak co roku, okazali swoje wsparcie dla pielgrzymów, witając ich z otwartymi ramionami. W wielu miejscach przygotowano poczęstunki, wodę oraz miejsca na krótki odpoczynek. Niektórzy dołączyli na chwilę do wędrujących, inni ofiarowali swoje modlitwy w intencji bezpiecznej podróży.
— Uwielbiając Pana śpiewem i tańcem doszliśmy na pierwszy przystanek do Niedrzewa Pierwszego, gdzie jego mieszkańcy uraczyli nas przepysznym śniadanie. W Głogowcu odbyła się Msza Święta w której przewodniczył Ksiądz Biskup Mirosław Milewski, natomiast kazanie wygłosił Ksiądz Bogdan Kołodziejski. Następnie mieszkańcy Kutna pod kierownictwem Ojców Palotynów przygotowali nam poczęstunek na dalszą drogę — komentują przedstawiciele Pieszej Pielgrzymki Płockiej.
Tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę ma głębokie korzenie w polskiej kulturze religijnej. Od wieków wierni z różnych stron kraju pielgrzymują do sanktuarium, aby oddać hołd Matce Boskiej Częstochowskiej, prosząc o wstawiennictwo i dziękując za otrzymane łaski. Dla wielu pielgrzymów droga ta jest również formą podziękowania za otrzymane błogosławieństwa lub prośbą o pomoc w trudnych chwilach.
Pielgrzymka, która przeszła przez nasze miasto, kontynuuje swoją wędrówkę w stronę Częstochowy. Z każdym dniem przybliżają się do celu, który planują osiągnąć w najbliższy weekend. Kulminacją ich wysiłku będzie wspólna modlitwa przed cudownym obrazem Matki Boskiej, której obecność na Jasnej Górze jest jednym z najważniejszych symboli wiary katolickiej w Polsce.
Dla wielu uczestników pielgrzymka ta jest nie tylko wyzwaniem fizycznym, ale przede wszystkim duchowym przeżyciem, które na długo pozostanie w ich pamięci.
fot. nadesłane/Janusz Kołodziejski