Kutno upamiętniło dziś bohaterów walczących w Powstaniu Warszawskim. Na cmentarzu parafialnym odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą wydarzeń, jakie podczas II Wojny Światowej rozegrały się w stolicy.
Obchody rozpoczęły się o 16.00 mszą świętą w cmentarnej kaplicy. Następnie zgromadzeni udali się do miejsca pamięci narodowej na cmentarzu parafialnym. W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele wielu lokalnych instytucji, a także harcerze i mieszkańcy.
Głos zabrał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, który przypomniał o heroicznym zrywie powstańczym.
– 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń z okresu walki zbrojnej z niemieckim okupantem. Powstanie planowane na zaledwie kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Oddziały powstańcze chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia, stanęły do walki z regularną armią niemiecką wspartą artylerią i lotnictwem. Niestety bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaka liczyli nigdy nie nadeszła. Oprócz żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji Polski Podziemnej w Powstaniu licznie wzięła udział ludność cywilna, która organizowała szpitale i punkty pomocy medycznej. Walczyli wszyscy, mężczyźni, kobiety, dzieci. Większość z nich to byli ludzie młodzi, stojący u progu dorosłego życia. Mimo swojej niezłomności i wiary w zwycięstwo nie mieli możliwości pokonania niemieckiego okupanta. Pozostali sami ze swoim heroizmem oraz cierpieniem. Powstanie pozbawione wsparcia powinno zgasnąć po kilku dniach. Oni tymczasem bronili się miesiąc, potem kolejny, mordercze 63 dni – mówił prezydent Zbigniew Burzyński.
Po przemowach, uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogiłach na kutnowskim cmentarzu.
Kutnowski akcent podczas Powstania Warszawskiego
W Powstaniu Warszawskim udział brali również mieszkańcy Kutna: Andrzej Błędowski, Krystyna Błędowska, Henryk Dąbrowski, Urszula Dudzińska, Roman Fryze, Marian Geromin, Halina Jasiukowicz, Halina Kenska, Andrzej Klepa, Lucjan Kłopotowski, Zbigniew Kociurski, Zbigniew Kutnik, Zdzisław Macher, Zofia Piwnicka, Ludwika Pychińska, Stanisław Suchiński, Kazimierz Wenerski, Janina Wiwała, Alicja Włodarska, Andrzej Wyganowski i Leszek Żukowski.
Warto dodać, że na Placu Piłsudskiego specjalną dioramę informującą o udziale kutnian w powstaniu przygotowało Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37”.




















































































































