reklama
  • Przemysław Błaszczyk Senat

Kutno upamiętniło dziś 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej (ZDJĘCIA)

Kutno upamiętniło dziś 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości odbyły się w Parku Wiosny Ludów.

- R E K L A M A -

Punktualnie o 12:00 w całym mieście zawyły syreny upamiętniające tragiczne wydarzenie sprzed 84 lat. Później po wciągnięciu flagi na maszt oraz odegraniu hymnu Polski przez Orkiestrę Dętą OSP w Kutnie głos zabrał prezydent Zbigniew Burzyński, który opowiadał o wydarzeniach z 1 wrześnie 1945 roku.

„Tragicznego września 1939 roku Naród Polski po zaledwie 20-tu latach niepodległości musiał stanąć w obronie Ojczyzny. W obliczu hitlerowskiej napaści Wojsko Polskie przystąpiło do zdeterminowanej i pełnej poświęcenia obrony granic państwa. Westerplatte, Poczta Gdańska, Wizna, Mokra, Bitwa nad Bzurą zwana także Bitwą pod Kutnem – to do dziś żywe symbole polskiego patriotyzmu. Od połowy września centrum oporu stała się stolica. Losy kampanii przesądził jednak atak wojsk sowieckich w dniu 17 września. W związku z tym padały kolejne punkty oporu. Ostatnim starciem była Bitwa pod Kockiem – symbol walki na dwa fronty z Rzeszą Niemiecką i Związkiem Sowieckim” – mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński.

- R E K L A M A -

Włodarz Miasta Róż nawiązywał także do wydarzeń, jakie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą.

„Aż trudno uwierzyć, że te dramatyczne wydarzenia po tylu latach wróciły i dzieją się tuż za naszą granicą. Naród ukraiński walczy z rosyjskim agresorem o swoją wolność i niepodległość, ale również i naszą. Ponosi tysiące ofiar zarówno w siłach zbrojnych, jak i w ludności cywilnej. Dlatego od pierwszych dni tej tragedii jesteśmy solidarni z Ukrainą. Ten bohaterski naród nie pozostaje w walce sam, ma wsparcie ze strony wielu sojuszników. Te wydarzenia uzmysławiają nam, jak bardzo ważne są nasze wspólne wysiłki w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa granic Polski, ale również i Unii Europejskiej” – mówił prezydent Kutna.

- R E K L A M A -

Następnie uczestnicy obchodów uczcili poległych bohaterów minutą ciszy, a później modlitwę odmówił ksiądz Jerzy Swędrowski.

Na zakończenie licznie zgromadzone delegacje samorządowców, parlamentarzystów, służb mundurowych oraz kutnowskich instytucji i szkół złożyły symboliczne kwiaty przy pomniku bohaterów walk nad Bzurą.

Nie przegap: