Kutnowska policja przestrzega przed oszustwami na portalach aukcyjnych

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcji Komendy Powiatowej Policji w Kutnie zwracają się z apelem o ostrożność podczas korzystania z Internetu.

- R E K L A M A -

Sprawy z jakimi mierzą się policjanci tego wydziału, to głównie oszustwa internetowe, bądź z wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Pokrzywdzeni  tracą pieniądze, ponieważ często są wcześniej zmanipulowani przez sprawców.

Jednym z cyberprzestępstw jest oszustwo na portalach aukcyjnych

- R E K L A M A -

Normą stały się telefony bądź wiadomości chwilę po zamieszczeniu przez pokrzywdzonych ogłoszenia o sprzedaży. Sprawcy najpierw niewinnie piszą że są zainteresowani zakupem. Z chwilą kiedy pokrzywdzony nawiąże konwersację, „kupujący” chce natychmiast przekazać pieniądze za towar i prosi o przesyłkę oczywiście na jego koszt. Zachęceni tym pokrzywdzeni zgadzają się na taki układ. Wówczas sprawcy podsyłają pokrzywdzonemu fałszywy link, pisząc przy tym, że jest to link do odbioru płatności. Po wejściu w niego strona wygląda łudząco podobnie do innych, które otwierają się podczas zakupów internetowych.

Pokrzywdzeni dokonują wyboru banku, następnie niczego nie podejrzewając próbują zalogować się jak zwykle na swój rachunek. W rzeczywistości jest to strona phishingowa, służąca do pobrania informacji o karcie płatniczej sprzedającego, wykonania transakcji lub połączenia jej z elektronicznym portfelem oszusta. Pokrzywdzeni nie orientują się że w ten sposób udostępniają dostęp do swoich rachunków. Oczywiście całą procedurę logowania pokrzywdzeni jak zwykle potwierdzają na swoich urządzeniach, sądząc że właśnie akceptują odbiór pieniędzy. W rzeczywistości sprawcy w ten sposób do rachunku pokrzywdzonego dodają często nowe (swoje) urządzenia, a następnie kradną pieniądze z konta.

— To tylko jeden ze sposobów jakie stosują cyberprzestępcy, dlatego apelujemy o rozsądek podczas surfowania w sieci — mówi mł. asp. Katarzyna Wasiak z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

(KPP Kutno)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: