reklama

Kutnowski szpital w czasie pandemii COVID-19. Starosta odpowiedział posłance

- reklama -

Jak wygląda sytuacja w szpitalu w Kutnie w trakcie pandemii koronawirusa? Starosta kutnowski Daniel Kowalik obszernie odniósł się do zapytania, jakie w ostatnich dniach wpłynęło do niego od posłanki Agnieszki Hanajczyk (Koalicja Obywatelska).

Czy pracownicy szpitala zostali dodatkowo wynagrodzeni za pracę podczas epidemii? Czy starostwo powiatowe zakupiło dla pracowników kutnowskiego szpitala testy na obecność wirusa SAR_Cov2_2? – pytały starostę posłanka Agnieszka Hanajczyk i jej asystentka Martyna Stasiak.

- reklama -

W piśmie adresowanym do starosty pytano także o ocenę liczby dostępnych testów, a także czy w powiecie kutnowskim planowane jest otworzenie punktów testów typ „drive thru” dla mieszkańców, finansowanych przez NFZ.

Starosta Daniel Kowalik w ostatnich dniach udzielił obszernych wyjaśnień ww. sprawach. Jak więc wygląda sytuacja w kutnowskim szpitalu w trakcie pandemii koronawirusa?

Mniejsze obłożenie w szpitalu

- reklama -

Jak mówi starosta Daniel Kowalik, w celu podjęcia skutecznych działań i zapewnienia pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia „Kutnowski Szpital Samorządowy” Sp. z o.o. w Kutnie jest postawiony w stan podwyższonej gotowości, poprzez utworzenie oddziału zakaźnego, który w wypadku sytuacji wyjątkowej umożliwi udzielenie pomocy medycznej osobom dotkniętym COVID-19.

Na chwilę obecną oddział zakaźny nie został uruchomiony (pacjentów z terenu powiatu kutnowskiego obsługuje Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu).

- reklama -

– W związku z powyższym szpital w Kutnie nie odnotowuje zwiększonych obowiązków związanych z sytuacją pandemiczną, a wręcz przeciwnie; na chwilę obecną obłożenie oddziałów w jednostce oscyluje w granicach 40-60% – wyjaśnia starosta.

Umowa na badania serologiczne

Jak się okazuje, Powiat Kutnowski zawarł umowę na wykonanie testów serologicznych dla wszystkich jednostek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kutnowski. Testy wykonywane są w przypadku zaistniałej konieczności i mają na celu zabezpieczenie również pracowników Kutnowskiego Szpitala Samorządowego, dla którego Powiat Kutnowski jest jedynym wspólnikiem.

– Należy zauważyć, iż od początku trwania pandemii COVID-19 każdej osobie skierowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kutnie na przeprowadzenie testów na obecność wirusa SARS_CoV_2 takie badanie zostało wykonane – informuje D. Kowalik.

Również w trakcie zleconych przez Powiat Kutnowski testów przesiewowych, każde konieczne badanie weryfikujące obecność wirusa SARS_CoV_2 zostało przeprowadzone bezzwłocznie. Nie odnotowano przy tym żadnego przypadku odmowy wykonania takiego badania.

Uruchomiono „drive thru”, będą badania załogi szpitala

W dniu 19 maja 2020 na terenie powiatu kutnowskiego, w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym uruchomiono specjalną strefę diagnostyczną COVID-19 „drive thru”.

– Planowane jest przeprowadzenie profilaktycznych badań na obecność SARS-CoV-2, skierowanych do całej załogi Kutnowskiego Szpitala Samorządowego, prowadzonych metodą RT-PCR (tak zwane testy genetyczne) – zapowiada D. Kowalik.

- reklama -


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Przeczytaj także:

reklama

Ostatnio dodane: