Kutnowski szpital w „złotej setce” rankingu Bezpieczny Szpital

Kutnowski Szpital Samorządowy już kolejny raz wziął udział w Rankingu „Bezpieczny Szpital” przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą”. W „złotej setce” do której powróciliśmy po rocznej przerwie jesteśmy na 93. miejscu. Wśród szpitali będących w sieci na I poziomie mamy 22. lokatę w całej Polsce i jesteśmy w tym zestawieniu jednym z dwóch szpitali z województwa łódzkiego! Spośród wszystkich lecznic w województwie uczestniczących w rankingu – Kutnowski Szpital Samorządowy uplasował się na 9. miejscu. W rankingu wojewódzkim oprócz dużych szpitali ze stolicy województwa wyprzedza nas jedynie Poddębickie Centrum Zdrowia i szpital wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim.

- R E K L A M A -

Po rocznej przerwie Kutnowski Szpital Samorządowy Sp. z o.o. powraca do grona „złotej setki” szpitali w Polsce. Jubileuszowa, 15. edycja rankingu przygotowywanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą” pokazuje, że najwyższą jakość leczenia można osiągnąć w placówce oddalonej od wielkich ośrodków klinicznych. Przypomnijmy, że 2017 roku w rankingu CMJ i rzeczpospolitej kutnowska lecznica uplasowała się na 116. miejscu. W ciągu roku awansowaliśmy zatem w zestawieniu ogólnopolskim aż o 23 pozycje, do tego w zmienionych zasadach finansowania lecznictwa szpitalnego przez NFZ i wprowadzeniu ryczałtu, który w znacznym stopniu preferuje ośrodki o najwyższym stopniu referencyjności.

– Cieszę się bardzo z osiągniętego rezultatu, gdyż pokazuje on wyraźnie, że nasz szpital mimo ogromnych trudności stawia sobie za cel dobro pacjenta i stara się poprawiać jakość realizacji procedur medycznych – mówi Marek Piotr Kiełczewski, prezes KSS Sp z o.o. – Nie jest chyba tak źle jakby chcieli niektórzy, na pewno nie stoimy w miejscu i idziemy do przodu.  

- R E K L A M A -

Po pierwszym pełnym roku funkcjonowania sieci szpitali do rankingu „Bezpieczny Szpital” dodano też ranking w kategoriach odpowiadających jej poziomom. Wśród placówek na I poziomie podstawowego zabezpieczenia szpitalnego zwyciężyła druga w rankingu ogólnopolskim rzeszowska Pro-Familia. Z województwa łódzkiego wśród 25 najlepszych placówek z całej Polski obok Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Sp. z o.o (22. miejsce) znalazło się też Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. (pozycja 17.) czyli zaledwie dwa szpitale z całego naszego regionu.

Zestawienie najlepszych szpitali w Polsce powstaje na podstawie ankiety wysyłanej do szpitali przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Ankieta zawiera niemal 300 pytań m.in. o infrastrukturę szpitalną, jakość opieki, aspekty wpływające na komfort pobytu w szpitalu, certyfikaty i sytuację finansową. 

- R E K L A M A -

RANKING SZPITALI CMJ „BEZPIECZNY SZPITAL 2018” (XV EDYCJA)

Kryteria oceniane w rankingu:

 • Obszar A budynki. WAGA: 60,
 • Obszar B zarządzanie majątkiem. WAGA: 60,
 • Obszar C zasilanie w media i instalacje. WAGA: 70,
 • Obszar D blok operacyjny. WAGA: 80,
 • Obszar E system sterylizacji. WAGA: 50,
 • Obszar F diagnostyka. WAGA: 130,
 • Obszar G systemy informatyczne. WAGA: 40,
 • Obszar H zarządzanie. WAGA: 60,
 • Obszar I polityka lekowa. WAGA: 50,
 • Obszar J jakość usług. WAGA: 60,
 • Obszar K certyfikaty. WAGA: 100,
 • Obszar L komfort pobytu pacjenta. WAGA: 30,
 • Obszar M analiza zdarzeń i skarg. WAGA: 40,
 • Obszar N personel i jego kwalifikacje. WAGA: 100,
 • Obszar O finanse. WAGA: 70,

W zestawieniach przedstawiono punktację w połączonych obszarach:

 • Zarządzanie – obszary: A,B,C,G,H,O – max. 360 pkt.
 • Jakość opieki – obszary: J,K,L,M – max. 230 pkt.
 • Opieka medyczna – obszary: D,E,F,I,N – max. 410 pkt.

Maksymalna liczba punktów do zdobycia: 1000. Kutnowski Szpital Samorządowy uzyskał 736,17 pkt. tj. 1,17 pkt. więcej niż w roku 2017.  

Do rankingu zgłosiło się w tym roku 207 szpitali, w których leczono prawie 60 proc. pacjentów w Polsce. Tyle odpowiedziało na ponad tysiąc ankiet wysłanych przez CMJ do wszystkich podmiotów mających zarejestrowaną działalność szpitalną. Szpitale, które wzięły udział w rankingu, dysponują ponad 40 proc. bazy łóżkowej w Polsce, co sprawia, że zestawienie jest istotne dla systemu, a to, które placówki zdecydowały się dobrowolnie poddać ocenie, jest ważną informacją dla opinii publicznej, a przede wszystkim dla samych pacjentów.

Pełne zestawienia oprócz załączonych grafik znajdziecie Państwo w linkach:

Najlepsze szpitale:

Sieć szpiali

źródło: Kutnowski Szpital Samorządowy

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: