Leczenie uzależnienia poza miejscem zamieszkania

Leczenie uzależnień może odbywać się w kilku różnych miejscach, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjent, stopnia nasilenia uzależnienia oraz zaleceń specjalisty. Najczęściej proponowaną formą jest pobyt w ośrodku leczenia uzależnień lub terapia ze specjalistą. Największą skuteczność gwarantuje jednak pobyt poza domem w zupełnie innym środowisku.

- R E K L A M A -

Dlaczego leczenie uzależnienia powinno odbywać się poza miejscem zamieszkania?

Leczenie uzależnienia poza miejscem zamieszkania jest bardziej skuteczne – pozwala pacjentowi na odcięcie się od codziennej rutyny, znajomości, źródła dystrybucji środka uzależniającego oraz toksycznego środowiska, które może być czynnikiem prowokującymi nawroty. Odosobnienie pozwala pacjentowi skupić się wyłącznie na swojej terapii i odbudowie życia opartego na ważnych wartościach. Wiele placówek oferuje interdyscyplinarne i zindywidualizowane programy leczenia, które zwiększają szansę na trwałą abstynencję i poprawę jakości życia. Inne środowisko to także symboliczny początek nowego rozdziału w życiu. Jeżeli szukasz pomocy dla osoby uzależnionej, która mieszka w okolicy Kutna, to warto wybrać ośrodek leczenia uzależnień w Łodzi  (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien-lodz) lub pod Warszawą. Cicha i spokojna okolica sprzyja pracy nad sobą, a brak pogardliwych spojrzeń nie demotywuje. Tutaj każdy poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Odwyk zamknięty

W przypadku leczenia uzależnień od leków, alkoholu czy narkotyków, terapię powinien poprzedzić odwyk w ośrodku zamkniętym (https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy). To forma leczenia, w której pacjent przebywa w poza miejscem zamieszkania. Jest pod stałą opieką specjalistów, a dzięki wdrożeniu farmakoterapii można łagodniej przejść odstawienie środków bez trudnych dla zdrowia dolegliwości. Taki odwyk może być skuteczny, ponieważ zapewnia pacjentowi bezpieczne, kontrolowane i wolne od nałogów środowisko do pracy nad swoimi problemami, a także umożliwia mu skupienie się wyłącznie na swoim zdrowiu i leczeniu. Więcej informacji o skuteczności znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/warto-wiedziec/alkoholizm/czy-odwyk-alkoholowy-jest-skuteczny. Warto pamiętać, że terapia uzależnień daje pacjentom narzędzia i ćwiczy umiejętności potrzebne do trwałej abstynencji i poprawy jakości życia.

- R E K L A M A -

W zależności od ośrodka, po zakończonym leczeniu (odwyk i terapia) wciąż można przyjeżdżać na turnusy wspomagające. Z kolei w miejscu zamieszkania warto kontynuować zajęcia z terapeutą. Terapia pomaga pacjentom zrozumieć i przeanalizować swoje zachowania, co pozwala im lepiej zrozumieć swoje uzależnienie, a także mechanizm, który pcha chorego w stronę nałogu. Regularna praca nad sobą pozwala wyćwiczyć umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach bez powrotu do uzależnienia.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: