LED-y rozświetlą Kutno! Będzie wielka inwestycja, wymienią 4 tysiące lamp

To będzie największa inwestycja w infrastrukturę energetyczną w Kutnie od kilkudziesięciu lat. Trwają intensywne przygotowania do wymiany opraw oświetleniowych przy drogach w całym mieście. Chodzi o ponad 4000 lamp zlokalizowanych przy kutnowskich ulicach. Ta planowana inwestycja otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jako jedyne miasto w województwie łódzkim pozyskaliśmy pieniądze z Funduszu na tak duże zadanie związane z oświetleniem. Olbrzymia w tym zasługa pracowników Biura Obsługi Funduszy Pomocowych oraz Wydziału Zarządzania Drogami i Transportu, którzy przygotowali kompletny wniosek.

Nowe LED-owe oprawy znacząco poprawią bezpieczeństwo na drogach, będą też dużo oszczędniejsze, niż funkcjonujące obecnie sodowe.

- R E K L A M A -

– Jeśli chodzi o oszczędności, to przewidujemy je na poziomie około 75% procent. Tak wynika z przygotowanej wcześniej dokumentacji. Zamiast ponad 2442 megawatogodzin, zużywanych będzie jedynie niespełna 600 megawatogodzin. Do tego dochodzą jeszcze czynniki ekologiczne, bo dzięki zmniejszeniu zużycia energii, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji CO2 – mówi Jacek Boczkaja, Zastępca Prezydenta Kutna.

Oprócz samych opraw i źródeł światła, dodatkowo wymienione zostaną ich zabezpieczenia oraz konstrukcje wsporcze. Oprawy oświetleniowe wyposażone zostaną w autonomiczny układ sterujący, umożliwiający regulację strumienia świetlnego oprawy. System sterowania pozwoli na indywidualne przeprogramowanie parametrów opraw i monitoring stanu pracy systemu oświetleniowego.

- R E K L A M A -

Koszt inwestycji to ponad 9 376 000 złotych. W ramach dotacji z WFOŚGiW, Kutno otrzyma ponad 3 000 000 złotych. 4 500 000 miliona złotych będzie natomiast wynosić wsparcie z Funduszu w ramach niskooprocentowanej pożyczki. Przy czym pożyczka spłacana będzie oszczędnościami w opłatach za zużytą energię elektryczną. Warto przypomnieć, że teraz na oświetlenie ulic w Kutnie, wydaje się rocznie około 1 500 000 złotych. Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze wiosną tego roku, a zakończyć na jesieni przyszłego roku.

Źródło: UM Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: