Lepiej zapobiegać niż leczyć — sposoby na ochronę roślin

Rośliny przy uprawie są narażone zarówno na infekcje grzybiczne, pasożytnicze, jak i działanie szkodników. Ponadto warunki ich wzrostu w dużej mierze są zależne od pogody, która w Polsce bywa szczególnie kapryśna. Dlatego wielu rolników decyduje się na dodatkowe wsparcie upraw za pomocą środków ochrony roślin. Odpowiednio dobrane preparaty zabezpieczą plony przed zniszczeniem, a przy tym nie wpłyną negatywnie na środowisko naturalne.

- R E K L A M A -

Na co mogą być narażone rośliny podczas upraw?

Uprawa roślin jest silnie związana nie tylko z pogodą, warunkami glebowymi, ale także ekosystemem. Wpływ na plony zatem będą mieć wilgoć, przymrozki, a także działalność agrofagów.

Wśród najczęściej występujących niebezpieczeństw przy hodowli rośliny można wymienić atak szkodników – zarówno insektów, jak i tych glebowych. Ponadto osłabione zboża czy warzywa są znacznie bardziej narażone na infekcje grzybiczne. To przekłada się na ich mniejszy wzrost, obsychanie czy nawet obumarcie. W efekcie plony są znacznie mniejsze, co zagraża opłacalności uprawy.

- R E K L A M A -

Jakie są sposoby na ochronę roślin?

Istnieją różne metody na ochronę roślin. W zależności od tego, czy hodowla dotyczy zbóż, warzyw czy owoców, warto zastosować odpowiednie metody profilaktyki z użyciem środków.

Wśród popularnych metod pozwalających zabezpieczyć przyszłe plony, można wymienić wykorzystanie wysokiej jakości zapraw nasiennych. Pozwalają one na ochronę przed rozwojem i atakiem patogenów.

- R E K L A M A -

W przypadku grzybów skutecznym sposobem jest także przeprowadzanie zabiegów ochronnych oraz wykorzystanie fungicydów.

Natomiast gdy w grę wchodzi zabezpieczenie przed szkodnikami roślin, niezbędne jest zastosowanie kompleksowych rozwiązań z użyciem środków ochrony roślin. Pozwalają one na zminimalizowanie ryzyka zniszczenia plonów. Należy przy tym pamiętać, aby zachować elastyczność i systematyczność w wyborze pestycydów, aby ich skuteczność była jak największa.

Więcej o sposobach na ochronę roślin przeczytasz na https://www.syngenta.pl/blog/srodki-ochrony-roslin.

Materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: