reklama
reklama
reklama
reklama

Lewica w Europie i Polsce

W wielu państwach Starego Kontynentu rządy sprawują ugrupowania lewicowe. Okazuje się, że w państwach gdzie rządzą partie lewicowe kryzysy zażegnywane są o wiele sprawniej niż tam gdzie u steru władzy są konserwatyści oraz prawicowcy.

- R E K L A M A -

Gdzie w Europie rządzą partie lewicowe? 

W Republice Federalnej Niemiec władzę sprawuje SPD, kanclerzem jest od 8 grudnia 2021 r. Olaf Scholz, który z powodzeniem zastąpił na tym stanowisku Angelę Merkel. Olaf Scholz jest politykiem doświadczonym, gdyż zanim jeszcze został kanclerzem, pełnił funkcję wicekanclerza oraz tekę ministra finansów. Polityk ten zapowiedział zwiększenie pensji minimalnej, walczy o cele klimatyczne, zadeklarował że priorytetem jego rządu będzie budowa setek tysięcy nowych mieszkań. 

W Norwegii, która jest jednym z najzamożniejszych państw w Europie władzę sprawuje Partia Pracy, której liderem jest Jonas Gahr Store. Polityk ten w polityce zagranicznej postawił na zdecydowane przeciwstawienie się Rosji, która w Skandynawii jest uznawana za agresora który nie tylko zaatakował Ukrainę, lecz ponadto doprowadził do najpoważniejszej sytuacji w polityce bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Norwegia ma rząd, który pierwszy raz w historii został zdominowany przez kobiety. Partia Pracy która sprawuje władzę w Norwegii słusznie podkreśla, że w związku z krokami podejmowanymi przez W. Putina nastąpiło zagrożenie dla bezpieczeństwa naftowego i gazowego. 

- R E K L A M A -

W Portugalii władzę sprawuje Partia Socjalistyczna, premierem jest Antonio Costa, który na stanowisku utrzymuje się od 26 listopada 2015 r. Pozycja Partii Socjalistycznej w Portugalii wynika przede wszystkim ze skuteczności polityki ekonomicznej, państwo leżące na Płw. Iberyjskim dzięki silnym relacjom transatlantyckim bardzo mocno związane jest z Polską. Portugalia ma zdecydowanie inne podejście od Polski w zakresie polityki klimatycznej, migracyjnej oraz integracji ekonomicznej UE. Partia Socjalistyczna umocniła swoją pozycję dzięki temu, że zbudowała wizerunek ugrupowania, które gwarantuje iż nie dojdzie do powrotu do sytuacji z okresu 2011- 2013, kiedy to uprzedni rząd PSD zaserwował obywatelom politykę oszczędnościową. Portugalczycy pamiętają, że w okresie 2011- 2013 PKB drastycznie spadło, wzrosła stopa bezrobocia oraz urósł dług publiczny. 

W Malcie premierem jest lider Partii Pracy, Robert Abela. Polityk ten kontynuuje ochronę rodzin oraz firm przed skutkami drastycznych wstrząsów gospodarczym przy jednoczesnym zwiększeniu inwestycji publicznych. Malta wypracowała budżet, który pozwala zapewnić pewność oraz stabilność, które są konieczne by zbudować dobrobyt, dzięki któremu maleńkie państwo może się rozwijać zaś obywatele żyć w dostatku. 

- R E K L A M A -

Polskie ugrupowania lewicowe względem rządzących europejskich partii socjaldemokratycznych? 

Przyszłością lewicy w Polsce jest partia Polska Lewica. Leszek Miller, pomny doświadczeń związanych ze współtworzeniem Sojuszu Lewicy Demokratycznej 5 stycznia 2008 r. wraz z grupą działaczy powołał do życia Polską Lewicę. Ugrupowanie to jako priorytety w polityce gospodarczej wskazuje zbudowanie państwa opiekuńczego, postuluje społeczną gospodarkę rynkową. Kluczem do poprawy sytuacji w Polsce zdaniem działaczy Polskiej Lewicy jest zaprzestanie wojny polsko- polskiej, w imię zasady, że zgoda buduje, zaś niezgoda rujnuje. Polska Lewica dba o interesy pracownicze, bezkompromisowo stoi po stronie ludzi pracy, z całą surowością prawa zwalcza wyzysk oraz nieuczciwość pracodawców. Partia przeciwstawia się dyktatowi Kościoła Katolickiego, zwalcza nierówności przy pomocy progresji podatkowej. Ugrupowanie jest realną nadzieją na zmianę, na poprawę sytuacji w sektorach zdrowia oraz edukacji, energetyki. 

Polska Lewica wzorem ugrupowań socjaldemokratycznych sprawujących rządy w Europie ma ściśle określony plan, dzięki któremu poprawi się sytuacja bytowa wszystkich obywateli. 

Drugim bardziej znany ugrupowaniem lewicowym w Polsce jest partia Nowa Lewica, powstała w 2019 roku z połączenia SLD oraz Wiosny Roberta Biedronia. Partia ta na sztandarach ma postulaty równouprawnienia, zalegalizowania związków partnerskich oraz marihuany w Polsce. Nowa Lewica w programie ma także transformację energetyczną, która stawia na odnawialne źródła energii, a także rozdział kościoła i państwa.

Nowa Lewica w odróżnieniu od Polskiej Lewicy posiada swoich przedstawicieli zarówno w Sejmie, jak i Senacie, a także kilku europosłów w tym jednego z założycieli tej partii Roberta Biedronia. Obecnie partia może się pochwalić poparcie na poziomie 10%, co daje jej duże szanse na współrządzenie w Polsce w kolejnej kadencji.

Materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: