reklama

Liderzy Lewicy odwiedzili Kutno. Mówili o potrzebnych zmianach (FOTO/WIDEO)

We wtorek rano na placu Wolności w Kutnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Adriana Zandberga i Magdaleny Biejat — liderów Lewicy i współprzewodniczących partii Razem. Obecna była też kutnowska posłanka Paulina Matysiak oraz działacze i kandydaci Lewicy w regionie. — PiS poległo i właśnie dlatego najwyższy czas, żeby trafiło do ław opozycji. Czas na zmianę, a tą zmianą prospołeczną i demokratyczną jest Lewica! — mówił Adrian Zandberg.

Adrian Zandberg w swojej wypowiedzi skrytykował ostatnie działania premiera Morawieckiego z PiS, który jego zdaniem nie wykonuje należycie swoich obowiązków. — Jeździ od miasta do miasta i opowiada ludziom o filmie, który mu się nie podobał, i najwyraźniej pomylił rolę, w której występuje. Zapomniał, że jest premierem, że odpowiada za zarządzanie Polską — mówił poseł Lewicy. — Odpowiada za mieszkalnictwo, za rynek pracy, za sypiące się usługi publiczne, a nie za to, żeby występować w roli krytyka filmowego — dodaje Zandberg i stawia szefowi rządu pytania.

Dlaczego w miastach takich jak Kutno wydłużają się kolejki do lekarza? Dlaczego ludzie pracują w nadgodzinach i nie dostają za to wynagrodzenia, a państwo jest bezradne i rozkłada ręce? Dlaczego ludzie pracują na śmieciówkach? Dlaczego rynek mieszkaniowy nie zaspokaja potrzeb młodego pokolenia? Dlaczego ludzie płacą horrendalne pieniądze za mieszkania? Dlaczego znaczna część młodych ludzi nie ma zdolności kredytowej? O tym pan premier powinien porozmawiać z Polakami — powiedział Adrian Zandberg, jeden z liderów Lewicy.

- R E K L A M A -

Lewica stawia na budowę mieszkań

Posłanka Magdalena Biejat przedstawiła jeden z najważniejszych postulatów Lewicy, czyli budowę 300 tysięcy mieszkań na wynajem z niskim czynszem. — W Kutnie widzimy jak w soczewce wiele problemów, z którymi mierzą się Polacy w całym kraju. Jednym z nich jest kwestia dostępu do mieszkań — mówiła Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy do Senatu w Warszawie. — Do naszych biur poselskich często zgłaszają się ludzie, którzy mają problem z otrzymaniem mieszkania od samorządów. Jednocześnie nie stać ich na wynajem na rynku prywatnym, a miejskich lokali brakuje. Polskie państwo zostawia ich z tym problemem samych — dodaje parlamentarzystka.

Jej zdaniem obecny program dopłat do kredytów na zakup mieszkania to tylko dorzucanie pieniędzy bankom i deweloperom. — Lewica przyjeżdża do Kutna z konkretną propozycją, z programem budowy mieszkań w wysokim standardzie i z regulowanym czynszem, żeby każdego z państwa było na takie mieszkanie stać — tłumaczy Biejat i zapowiada utworzenie Ministerstwa Mieszkalnictwa, które we współpracy z samorządami wybuduje 300 tys. nowych mieszkań, a budżet państwa przeznaczy na to 1% PKB. Dodaje, że powstanie tych mieszkań obniży ceny lokali na wolnym rynku, ponieważ w miejsce monopolu firm deweloperskich zapanuje na nim konkurencja.

„Śmieci muszą zniknąć i my to zrobimy!”

Pochodząca z Kutna Paulina Matysiak dodała, że obok bezpieczeństwa na rynku mieszkaniowym kluczowe jest także bezpieczeństwo związane ze stanem środowiska. Nawiązała tym samym do głośnej sprawy składowiska niebezpiecznych odpadów w Łaniętach pod Kutnem. — Nie ma czasu na to, żeby ryzykować zdrowiem, życiem i bezpieczeństwem mieszkańców, którzy od wielu lat żyją w pobliżu tych niebezpiecznych materiałów, które im po prostu szkodzą — podkreśla posłanka, która opowiedziała o swoim zaangażowaniu w sprawę, stałym kontakcie z mieszkańcami Łaniąt oraz o wieloletnim braku konkretnych działań ze strony władz powiatu kutnowskiego. — Wiemy już, że są pieniądze, ale jak się okazuje to nie wszystko, ponieważ żeby uprzątnąć składowisko, to swoje postępowanie musi też zakończyć prokuratura. Starosta zasłania się tym, że nie może podjąć żadnych kroków, ponieważ ciągle toczy się dochodzenie w sprawie ewentualnego podpalenia — tłumaczy Matysiak i dodaje, że takich miejsc jak w Łaniętach jest więcej.

Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznych warunkach, w środowisku, które nam nie zagraża — komentowała posłanka z Kutna. — Chcemy zakładać rodzinę, budować dom tam, gdzie nasze dzieci będą mogły wyjść bez problemu na podwórko, gdzie sami będziemy mogli odpocząć w ogródku i nie przejmować się tym, jakim powietrzem oddychamy, bo po prostu będziemy wiedzieć, że wszystko jest okay — dodaje Matysiak. Lewica ma zamiar przeznaczyć dodatkowe środki neutralizację składowisk niebezpiecznych odpadów rozsianych po całej Polsce. — Śmieci muszą zniknąć i my to zrobimy! — podkreśliła na koniec liderka listy Lewicy do Sejmu w regionie.

Po konferencji politycy i działacze udali się na spacer ulicami Kutna, podczas którego spotykali się i rozmawiali z mieszkańcami.

- R E K L A M A -

materiał prasowy KW Nowa Lewica


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: