reklama
reklama
reklama
reklama

Likwidacja działalności gospodarczej – co zrobić ze sprzętami?

Maszyny i urządzenia wykorzystywane są na co dzień w firmach z różnych branż. Co zrobić ze sprzętem podczas likwidacji działalności? Istnieje kilka rozwiązań – poznaj je i przekonaj się, które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojej firmy.

- R E K L A M A -

Sprzęt firmowy po likwidacji działalności w świetle przepisów – utylizacja 

Maszyny wykorzystywane w zakładzie produkcyjnym, urządzenia z gabinetu dentystycznego czy sprzęt audiowizualny z sali konferencyjnej – wszystkie te przedmioty należą do składników majątku firmowego. Co w sytuacji, gdy planujesz zakończyć działalność przedsiębiorstwa? 

Przepisy jasno wskazują, że w przypadku zniszczonych lub zużytych sprzętów należy przeprowadzić procedurę likwidacji środka trwałego. W praktyce polega ona na oddaniu urządzenia do skupu lub do punktu zajmującego się recyklingiem. Utylizacja nie powoduje obowiązku podatkowego. Wystarczy sporządzić dokument likwidacji środka trwałego, w którym wykażesz datę i przyczynę likwidacji. Części elektroniczne muszą zostać oddane do punktu zbioru odpadów elektronicznych, co również należy odpowiednio udokumentować.

- R E K L A M A -

Sprzedaż środka trwałego – formalności

W przypadku wartościowych składników majątku firmowego warto rozważyć inną opcję. Jeśli sprzęt nadal nadaje się do użytku, rozwiązaniem korzystnym finansowo jest jego sprzedaż. Warto pamiętać, że spowoduje to powstanie obowiązku podatkowego – dotyczy to zarówno podatku VAT, jak i podatku dochodowego. Jednak ta opcja jest chętnie stosowana przez przedsiębiorców. Dzięki temu można odzyskać część pieniędzy zainwestowanych w środki trwałe. 

Jak przygotować urządzenia do transportu i recyklingu?

Zużyty sprzęt powinien trafić do utylizacji lub recyklingu. Z kolei przedmioty przygotowane do sprzedaży należy rozmontować i zabezpieczyć. W obu przypadkach większe gabarytowo przedmioty lub urządzenia zbudowane z różnych materiałów należy odpowiednio przygotować, czyli np. rozłożyć na części. Demontaż urządzeń warto zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się tego typu zleceniami. Dzięki temu nie musisz inwestować w fachowy sprzęt, a cała procedura przebiegnie szybko i sprawnie.

- R E K L A M A -

Co jeszcze można zrobić ze sprzętem firmowym?

Trzecią opcją jest przekazanie środka trwałego do majątku prywatnego. Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, a przy nabyciu przysługiwało Ci odliczenie VAT, pamiętaj o tym, by zapłacić podatek urzędowi skarbowemu. Jeśli środek trwały nie został całkowicie zamortyzowany w momencie przekazania do majątku prywatnego, podatnikowi nie przysługują już dalsze odliczenia. Jeśli sprzedasz taki sprzęt przed upływem 6 lat od przekazania, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy tak samo, jak przy sprzedaży sprzętu firmowego.

Podczas likwidacji działalności gospodarczej musisz podjąć decyzje, co zrobić ze sprzętem należącym do wyposażenia i do środków trwałych. Wiele z takich urządzeń można sprzedać. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest utylizacja lub recykling. Przy wyborze kieruj się redukcją kosztów firmy w ramach obowiązujących przepisów.

Zapoznaj się z ofertą firmy specjalizującej się w wywozie oraz recyklingu odpadów.: https://esbud.pl/oferta/demontaz-urzadzen/

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: