Małgorzata Musiałowska jest rodowitą kutnianką. Edukację muzyczną rozpoczęła w 1977 roku. W roku 1989 ukończyła PSM I i II st. im. K. Kurpińskiego w Kutnie w klasie skrzypiec oraz II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie o profilu matematyczno-fizycznym. W 1994 roku uzyskała z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki na wydziale Teorii Muzyki i Kompozycji, w zakresie teorii muzyki na podstawie pracy ,,Wątek góralski w twórczości Wojciecha Kilara”, w której zamieściła obszerny wywiad, który przeprowadziła z kompozytorem.
W 2002 roku ukończyła Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od dzieciństwa związana z PSM I i II st. w Kutnie jako uczennica, a następnie nauczyciel teorii (od 1992 roku), wicedyrektor (w latach 1995-2004) oraz od 1 września 2004 roku do chwili obecnej jako dyrektor.
Przygotowała wielu uczniów do studiów na kierunkach: Muzykologia (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski), Teoria Muzyki (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi) oraz kompozycja i aranżacja (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Wielu z nich powróciło do szkoły w Kutnie
w charakterze nauczycieli.
Jest inicjatorką oraz członkiem Chóru Cantores Kutnovienses, który swoimi występami uświetnił wiele wydarzeń na terenie miasta i powiatu oraz nagrał dwie płyty CD, zawierające jej autorskie opracowania utworów. W swojej pracy twórczej opracowała na chór oraz zespoły kameralne kilkadziesiąt utworów klasycznych, religijnych oraz z gatunku muzyki rozrywkowej i filmowej. Zorganizowała wiele koncertów charytatywnych na rzecz Kutnowskiego Hospicjum oraz stowarzyszeń działających na rzecz osób
z niepełnosprawnością. Włącza się w realizację wielu projektów na terenie miasta i powiatu, prowadząc m.in. koncerty.
Jako Dyrektor Szkoły w sposób znaczący dba o dobrą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, zwłaszcza z Urzędem Miasta Kutna. Owocem tej współpracy jest udział szkoły w różnych przedsięwzięciach artystycznych oraz wydarzeniach historycznych, takich jak:
• Święto Róży,
• Obchody Roku Chopinowskiego z okazji 200-setnej rocznicy urodzin kompozytora,
• Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Jest także inicjatorką cyklicznych przedsięwziąć, takich jak:
• Międzywojewódzki Konkurs na wykonanie utworu kompozytora polskiego,
• Doroczne Koncerty Galowe Szkoły „Szkoła – Miastu”,
• Powołania do życia Kutnowskiego Stowarzyszenia Promocji Muzyki, które działa od 2015 roku. Celem stowarzyszenia jest propagowanie muzyki, promocja uzdolnionej młodzieży, a także wspieranie działań szkoły muzycznej.
Wiele wydarzeń artystycznych na rzecz środowiska lokalnego powstaje dzięki dobrej
i owocnej współpracy z instytucjami kultury, działającymi w Kutnie: Kutnowskim Domem Kultury, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kutnie, Muzeum Regionalnym w Kutnie.
W zakresie pracy o charakterze społecznym należy zaliczyć współpracę z licznymi organizacjami pozarządowymi: Hospicjum Kutnowskim, Stowarzyszeniem Bezrobotnych, Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych, Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.
Jako Dyrektor PSM I i II stopnia w Kutnie dba o promocję i wizerunek Kutna podczas Konkursów i Festiwali Międzynarodowych (Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Castelfidardo we Włoszech – II nagroda dla zespołu, Festiwal Orkiestr Dętych w Grimmie (2015 roku)).
W ramach II Międzypowiatowej Konferencji Metodycznej organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach wygłosiła referat pt. „Kierowanie rozwojem osobowości artystycznej ucznia szkoły muzycznej w kontekście współpracy ze środowiskiem lokalnym”.
Szczególne osiągnięcia:
• 2021 – Decyzją Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie z dnia 8 marca wpisana na listy konsultantów CEA,
• 2016 – Nagroda I st. Dyrektora CEA,
• 2012 – Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego),
• 2011 – Nagroda II stopnia Dyrektora CEA,
• 2011 – Srebrna Odznaka Honorowa Łódzkiego Związku Koszykówki,
• 2009 – Srebrny Medal za zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP,
• 2006 – Srebrny Krzyż Zasługi Prezydenta RP.
Największym sukcesem i przedsięwzięciem organizacyjnym jest doprowadzenie do kapitalnego remontu i termomodernizacji oraz jego ukończenie w 2019 roku (obiekty PSM w Kutnie, internat szkolny oraz budynek PSM – Filia w Łęczycy). Obecnie Pałac Gierałty, będący siedzibą szkoły muzycznej jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Kutnie.
Dzięki pozyskanym funduszom szkoła oraz internat zyskały nowe wyposażenie oraz wiele instrumentów wysokiej klasy, co sprawia, że dzieci i młodzież z miasta Kutna oraz okolic uczą się w doskonałych warunkach na miarę XXI wieku.
FOT. PSM Kutno / źródło: UM Kutno