REKLAMA
wtorek, 28, czerwiec 2022
REKLAMA

Międzypokoleniowe spotkanie i opowieści o okrutnych czasach II WŚ

Młodzi mieszkańcy Żychlina spotkali się z Józefem Staszewski (90 lat) oraz Jerzym Werwińskim (94 lat). Jedni z najstarszych mieszkańców Żychlina, którzy dobrze pamiętają czasy II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej w Żychlinie wspominali ten okrutny czas.

poniżej dalsza część artykułu

Opowiadali o tym, jak w ich pamięci zapisały się obrazy związane z likwidacją getta żychlińskiego. Do dziś pamiętają początek marca 1942 roku, mróz, śnieg i wozy, na których wywożono żychlińskich Żydów.Pan Józef wspominał, jak podczas okupacji wraz z innymi harcerzami przeprowadzał żydowskie dziewczyny z Żychlina do Łowicza. Stało się, że któregoś razu wracając we dwóch z Łowicza zostali podsłuchani i aresztowani, pobici przez Niemców.

Pan Jerzy opowiedział także o tym, jak został aresztowany jako młody chłopiec i wywieziony do więzienia Radogoszcz w Łodzi. Wyszedł z niego w grudniu 1944 roku, a w styczniu więzienie zostało przez Niemców podpalone i wszyscy więźniowie zginęli.W spotkaniu międzypokoleniowym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabowie, Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Żychlinie oraz Technikum w Żychlinie, którzy z ogromnym zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania Józefowi Staszewskiemu i Jerzemu Werwińskiemu.

poniżej dalsza część artykułu

Dialog międzypokoleniowy odbył się w ramach projektu pn. „Śladami żychlińskich Żydów” dofinansowanego przez FORUM DIALOGU.

(Źródło: TPZK)reklama

Warto przeczytać:

reklama