reklama
reklama

Mieszkańcy dali zielone światło. Dąbrowice chcą być miastem

Dąbrowice już wkrótce mogą stać się miastem! Zielone światło dali mieszkańcy gminy, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych. – Uznaliśmy, iż nadszedł właściwy moment, aby wystąpić z wnioskiem o przywrócenie tych praw miejscowości, która przez dominujący okres swojej historii była miastem – komentuje Dorota Dąbrowska, wójt gminy Dąbrowice.

Mieszkańcy dają zielone światło

O tym, że Dąbrowice chcą ponownie – po ponad 150 latach – stać się miastem mówi się od kilku miesięcy. Ostatnio przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami gminy Dąbrowice w tej sprawie. Dorota Dąbrowska, wójt gminy Dąbrowice, opublikowała w mediach społecznościowych wyniki konsultacji, które nie pozostawiają złudzeń. Mieszkańcy dają zielone światło.

- R E K L A M A -

W konsultacjach udział wzięło 638 osób na 1513 uprawnionych. Oddano 590 głosów na „TAK”, 23 na „NIE”, 23 osoby wstrzymały się od głosu, a 2 głosy zostały uznane za nieważne.

Konsultacje odbyły się z udziałem mieszkańców Dąbrowic, Augustopola, Bab, Liliopola, Mariopola, Ostrówek, Witawy, Zgórza i Żakowiec.

- R E K L A M A -

Dąbrowice straciły prawa miejskie przez cara

Według historyków prawa miejskie Dąbrowicom nadano przed 1455 rokiem (pierwsze wzmianki w piśmiennictwie wskazują nawet, że tuz po Chrzcie Polski Księżna Dąbrówka – żona Mieszka I, ufundowała w Dąbrowicach pierwszy kościół), a car w 1870 roku odebrał je w odwecie za udział obywateli Dąbrowic w Powstaniu Styczniowym.

– W 2020 roku minęło 150 lat od odebrania nam praw miejskich. Uznaliśmy, iż nadszedł właściwy moment, aby wystąpić z wnioskiem o przywrócenie tych praw miejscowości, która przez dominujący okres swojej historii była miastem, a prawa miejskie utraciła wskutek czynu niepodległościowego w okresie zaborów – komentuje Dorota Dąbrowska, wójt gminy Dąbrowice.

- R E K L A M A -

Hołd dla Dąbrowic w 160. rocznicę Powstania Styczniowego?

– W styczniu 2023 r. będziemy obchodzić 160 rocznicę Powstania Styczniowego. Niech przywrócenie praw miejskich miejscowości Dąbrowice stanie się hołdem dla tych jego mieszkańców, którzy na ołtarzu walki o niepodległość Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę, swoje życie – dodaje wójt Dąbrowska.

Jak podkreśla Dąbrowska, Dąbrowice spełniają wszelki kryteria ustawowe, aby uzyskać status miasta.

– Mamy wielowiekową, bogatą historię Dąbrowic jako miasta. Znajduje się tu zwarta zabudowa typu miejskiego i jednoznacznie ukształtowane centrum z ratuszem, a także infrastrukturę miejską z ulicami, placami, chodnikami, wodociągami czy nowoczesnymi mediami telekomunikacyjnymi. W Dąbrowicach funkcjonuje także wiele instytucji o charakterze miastotwórczym np. Dąbrowickie Centrum Kultury, posiadamy także dobrze rozwiniętą strefę usług publicznych – wylicza wójt Dąbrowska.

O sytuacji związanej z nadaniem praw miejskich będziemy jeszcze informować.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: