Mieszkańcy nie chcą budowy sortowni odpadów. Posłanka Matysiak interweniuje

Mieszkańcy Gawron pod Łęczycą protestują przeciwko powstaniu w centrum ich wsi sortowni odpadów, o której dowiedzieli się przypadkiem. Spotkała się z nimi posłanka Paulina Matysiak, która w tej sprawie zabrała głos w Sejmie i skierowała kilka interwencji poselskich.

- R E K L A M A -

Sortownia, o której nikt miał nie wiedzieć?

O tym, że na środku wsi ma powstać sortownia odpadów, mieszkańcy Gawron dowiedzieli się przypadkiem od pracownika elektrowni, który wykonywał w pobliżu pracę. Jak się okazało, władze gminy Łęczyca na żadnym etapie nie poinformowały ich oficjalną drogą, że taka inwestycja jest tam planowana.

— Czy tak ma wyglądać relacja obywateli z lokalną władzą? Czy tak ważne z ich punktu widzenia decyzje powinny zapadać poza ich wiedzą? — komentowała sprawę z mównicy sejmowej Paulina Matysiak. — Absurdalności całej sytuacji dodaje fakt, że kiedy w połowie maja zaniepokojeni mieszkańcy spotkali się z wójtem Jackiem Rogozińskim i przekazali wieści, do których dotarli, ten stwierdził, że o niczym nie wie, ale dziękuje za czujność i interwencję. Cóż, tymczasem formalną zgodę na powstanie sortowni wydał już na początku maja, czyli o wiele wcześniej. Mieszkańcy Gawron opowiadali mi o tym łapiąc się za głowę — mówiła posłanka partii Razem.

- R E K L A M A -

Zdaniem parlamentarzystki w tej sprawie zabrakło transparentności i uczciwego przekazania informacji, dzięki którym wszelkie obawy i wątpliwości mieszkańców mogłyby zostać wyjaśnione, np. podczas konsultacji społecznych. Szczególnym niepokojem napawa ich fakt, że w przypadku tej inwestycji nie zlecono ekspertyz środowiskowych.

— To, jak ci mieszkańcy zostali potraktowani przez władze gminy, które z założenia powinny stać po ich stronie, zdumiewa mnie i budzi mój sprzeciw. Brak transparentności i chęci dialogu z obywatelami to niestety nie tylko specjalność władzy centralnej, ale jak widać także tej lokalnej — komentuje Matysiak.

- R E K L A M A -

Posłanka przesyła pisma interwencyjne

W sprawie kontrowersyjnej sortowni posłanka Lewicy skierowała kilka pism interwencyjnych. Żąda stosownych wyjaśnień od wójta gminy Łęczyca, a także prosi o stanowisko w tej sprawie Wojewódzki Inspektorat Środowiska oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż w pobliżu znajduje się wpisany do rejestru park przydworski z XIX wieku i aleja lipowa.

— Mieszkańcy Gawron, jak i każdej wsi w Polsce, powinni mieć prawo do informacji, a także do traktowania z godnością i szacunkiem. Nie są poddanymi, lecz pełnoprawnymi obywatelami, z którymi należy się liczyć — mówiła na końcu swojego wystąpienia w Sejmie posłanka Matysiak.

Całość wystąpienia jest dostępna pod tym linkiem: https://youtu.be/CL7gIXo0fL4


(mat. prasowy biura poselskiego Pauliny Matysiak)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: