Mikrocement — mocna alternatywa dla tradycyjnej zaprawy

Zaprawy budowlane i naprawcze na bazie cementu są używane od setek lat. Jest mało prawdopodobne, aby ten materiał został porzucony w najbliższej przyszłości: połączenie niskich kosztów, dobrych właściwości wytrzymałościowych i łatwości pracy sprawia, że cement jest naprawdę niezbędny. Jednak w sprzedaży zaczęły pojawiać się alternatywy dla tradycyjnego rozwiązania, które zasługują na szczególną uwagę. Wśród tych materiałów można wyróżnić mikrocement, który z czasem jest w stanie stać się jednym z najpopularniejszych materiałów na budowach.

- R E K L A M A -

Drobna tekstura do schludnej pracy

W rzeczywistości mikrocement Festfloor jest ulepszoną odmianą tynku. Dzięki niemu można uzyskać bezszwową gładką powłokę wykonaną z cementu i polimerów. Ogólnie rzecz biorąc, taki materiał bardzo przypomina cement, z tą różnicą, że cząstki są kilka razy mniejsze, a jego skład obejmuje również barwniki i polimery.

Ten ulepszony skład pozwala mikrocementowi lepiej poradzić sobie ze swoim głównym zadaniem – doskonale łączy się z betonem, tynkiem, szkłem, ceramiką, tworzywem sztucznym, metalem, MDF, płytami i płytami wiórowymi. Materiał może być również stosowany do dekoracji ścian, sufitów, schodów, podłóg, mebli i wanny.

- R E K L A M A -

Dlaczego „mikro”?

Mikrocement posiada przedrostek „mikro” z dwóch powodów:

  • Do produkcji takiego cementu stosuje się składniki o bardzo cienkich, mikroskopijnych rozmiarach.
  • Mikrocement nakłada się bardzo cienką warstwą. Z reguły grubość nanoszenia mikrocementu nie przekracza 4 mm. W porównaniu z tradycyjnymi roztworami jest to naprawdę mikroskopijna grubość. Na przykład grubość tradycyjnego tynku cementowo-piaskowego wynosi zwykle 20 mm lub więcej.

Zalety materiału

- R E K L A M A -

Charakterystyczną cechą i jej główną zaletą jest wielkość cząstek-tylko 6-8 µm. Ten wskaźnik pozwala uzyskać bardzo gęstą powłokę, którą twardość można porównać z wysokiej jakości twardym drewnem. Jednocześnie grubość nałożonej warstwy może wynosić zaledwie 1-3 mm, co pomaga nie obciążać wizualnie obrabianej powierzchni, a tym samym nie zaśmiecać wnętrza.

Mikrocement spokojnie toleruje wahania temperatury, wysoki procent wilgotności, bezpośrednie uderzenie dużej ilości wody, co czyni go odpowiednim do dekoracji kabin prysznicowych, łazienek, basenów, a nawet kąpieli.

Jak prawidłowo stosować

Technologia pracy z mikrocementem praktycznie nie różni się od stosowania zwykłego cementu:

  • najpierw należy położyć warstwę podkładową, która musi wniknąć głęboko w podłoże;
  • teraz można zacząć nakładać warstwę podstawową, która nadaje całej powierzchni wybrany odcień;
  • podsumowując, warto zadbać o powłokę ochronną – ochroni ona konstrukcję przed wilgocią i przedwczesnym zużyciem.

Warto zauważyć, że taka praca zajmuje dużo czasu i wymaga cierpliwości – należy poczekać, aż każda warstwa całkowicie wyschnie. Z biegiem lat wytrzymałość takiej konstrukcji tylko wzrasta, podobnie jak w przypadku zwykłego cementu.

Materiał zapewnia szerokie pole do realizacji  kreatywnych pomysłów — powierzchnia może mieć dowolną teksturę: matową, gładką, szorstką, błyszczącą i wiele innych.

Jeśli podczas aplikacji używano różnych narzędzi – szablonów, szpatułki o nietypowych kształtach, różnych gąbek — cała powierzchnia może uzyskać bogaty wygląd. Pod względem cech zewnętrznych nie będzie gorszy od drogiego marmuru, granitu, a nawet ceramiki. Na korzyść mikrocementu możemy powiedzieć, że pod względem swoich właściwości znacznie przewyższa inne materiały:

  • jest znacznie tańszy, co nie wpływa na jego jakość;
  • przyjemny i ciepły w dotyku;
  • łatwa obsługa – po prawidłowym nałożeniu nie jest potrzebny żaden wysiłek pielęgnacyjny.

Gdzie można zastosować materiał?

Oprócz obróbki łazienek, basenów, kabin prysznicowych mikrocement znalazł również zastosowanie jako podstawa do tworzenia mozaiki. Cechą takiej powłoki jest odporność na silne uszkodzenia mechaniczne. Może wystąpić wgniecenie, ale fenomenalne właściwości hydroizolacyjne nigdzie nie znikną.

Możliwe trudności w pracy

Pomimo wielu pozytywnych aspektów mikrocement ma jedną istotną wadę — trudność w aplikacji. Aby cała procedura przebiegła tak ostrożnie, jak to możliwe, lepiej skontaktować się z profesjonalistami.

Materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: