reklama
reklama

Minister Czarnek odwiedził zamek w Oporowie. Podsumowano „Poznaj Polskę” (ZDJĘCIA/WIDEO)

Prawie milion uczniów, 22 tys. wycieczek i ponad 180 mln dofinansowania to dotychczasowy bilans przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Podczas konferencji prasowej w Oporowie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski podsumowali cztery edycje przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.

- R E K L A M A -

– Program „Poznaj Polskę” rozwija się znakomicie i będziemy zwiększać środki finansowe, by jeszcze więcej dzieci i młodzieży mogło wybrać się m.in. do tego pięknego czternastowiecznego zamku, by poznawać polską historię i polską kulturę, i być dumnym z tego, że jest się Polakiem – mówił podczas podsumowania minister Przemysław Czarnek.

Szef resortu zwrócił uwagę na ogromne zainteresowanie tym przedsięwzięciem. – Program objął milion dzieci zaledwie w 1,5 roku. Zainteresowanie tą inicjatywą jest ogromne. Do tej pory przekazaliśmy na ten cel 180 mln zł. Chcemy rozwijać ten program zdecydowanie mocniej, bo chcemy aby edukacja była w tej sposób bardziej atrakcyjna i efektywna.

- R E K L A M A -

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział też start nowego przedsięwzięcia.

– Przygotujemy też jeszcze jeden rodzaj wycieczek w ramach tego programu. Na wniosek wielu dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty przeznaczamy 5 mln zł na program „Poznaj polskie ślady w Europie”. Nabór wniosków rozpocznie się 26 czerwca – zapowiedział minister.

- R E K L A M A -

„Poznaj Polskę” w liczbach

W ramach czterech edycji przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” w 2021-2023 r. zorganizowano 22 029 wycieczek szkolnych, a dofinansowanie przeznaczone na ten cel wyniosło ponad 180 mln zł (181 602 237,71 zł). Łącznie na wycieczki szkolne wyjechało prawie 1 mln (918 060) uczniów.

Liderem w organizacji wycieczek w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę są szkoły z województwa mazowieckiego. Tylko w 2022 roku ponad 70 tys. uczniów z woj. mazowieckiego wyjechało by poznawać nasz kraj. W sumie w ciągu czterech edycji w woj. mazowieckim zorganizowano 2969 wycieczek na łączną kwotę dofinansowania prawie 25 mln zł. (24 753 917,12 zł).

Kolejnymi województwami pod względem ilości uczniów, którzy skorzystali z Poznaj Polskę w 2022 r. jest woj. wielkopolskie (48 029 uczniów) i woj. małopolskie (47 710 uczniów).

Podobnie zestawienie kształtuje się w odniesieniu do organizacji wycieczek podczas czterech edycji Poznaj Polskę. Najwięcej wycieczek zorganizowano w szkołach woj. mazowieckiego 2966 wycieczek na łączną kwotę dofinansowania prawie 25 mln zł, małopolskiego 2397 wycieczek na kwotę ponad 19 mln zł, wielkopolskiego 2099 wycieczek na kwotę prawie 17,5 mln zł oraz śląskiego 2077 wycieczek na kwotę ponad 16 mln zł.

Najchętniej odwiedzane miejsca

Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych znalazły się:

 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
 • Kraków – historyczny zespół miasta,
 • Zamek Królewski w Warszawie,
 • Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu,
 • Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Stare Miasto w Toruniu,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Zamek Królewski na Wawelu,
 • Kopalnia Soli w Wieliczce.

„Poznaj Polskę”

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” ruszyło 6 września 2021 r. i obecnie trwa jego czwarta edycja. Przedmiotem przedsięwzięcia jest dofinansowywanie wycieczek szkolnych podczas których młodzi ludzie odwiedzają miejsca związane z naszą historią i kulturą oraz największymi osiągnięciami nauki.

Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz pozwala urozmaicać zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach 5 obszarów, do których należy 1261 punktów edukacyjnych:

 • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
 • Śladami Wielkich Polaków,
 • Kultura i dziedzictwo narodowe,
 • Największe osiągnięcia polskiej nauki,
 • Odkrywamy Skarby Wsi.

Wyjazdy organizowane są dla trzech grup wiekowych: klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe. W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki jednodniowe, dwudniowe i trzydniowe.Wideo

(Ministerstwo Edukacji i Nauki)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: