reklama
reklama

Minister zdrowia zapowiada „początek końca pandemii”. Rząd wprowadza ważne zmiany

Apogeum V fali zdaniem rządu jest za nami i wprowadzone zostają zmiany w zasadach dotyczących izolacji i kwarantanny. Na konferencji ogłoszono również przyspieszony powrót do nauki stacjonarnej w szkołach. Adam Niedzielski uważa, że piąta fala zaczyna przemijać i możemy zaczynać mówić o „początku końca pandemii”.

– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii koronawirusa, widzimy, że apogeum V fali jest za nami. To przesilenie potwierdzają: codzienna liczba zakażeń i liczba zleceń na testy w kierunku COVID–19 wystawianych przez lekarzy POZ. Tendencja spadkowa jest stała – powiedział szef resortu zdrowia.

- R E K L A M A -

Jak zaznaczył, można zaobserwować, że przebiegi choroby COVID–19 w piątej fali są łagodniejsze.

– Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji. W V fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, a w IV było to 10 lub więcej dni – mówił minister Adam Niedzielski.

- R E K L A M A -

Dodał, że w lutym powinien nastąpić znaczny spadek dziennej liczby zakażeń. Przy tak utrzymującym się trendzie w marcu rząd będzie mógł podjąć decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa.

Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum V fali, znoszą już restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka – zapowiedział minister.

- R E K L A M A -

5 tys. łóżek szpitalnych wraca do systemu

Około 5 tys. łóżek szpitalnych wykorzystywanych dotąd dla pacjentów z COVID–19 zostaje skierowanych do leczenia pacjentów z innymi schorzeniami. To ważny krok w kierunku przywracania normalności, tak żeby walka z koronawirusem nie dezorganizowała systemu opieki zdrowotnej.

– Chcemy złagodzić konsekwencje pandemii związane z narastaniem tzw. długu zdrowotnego, czyli pewnych zaniedbań ze strony profilaktyki i leczenia interwencyjnego – podkreśla minister Adam Niedzielski.

Obecnie na walkę z COVID–19 przeznaczonych jest blisko 30 tys. łóżek, ok. 2/3 z nich jest zajętych. Infrastruktura covidowa zostanie zmniejszona do poziomu ok. 25 tys. łóżek. Decyzja ta oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach.

Zmiany w izolacji i kwarantannie

Od 15 lutego będą obowiązywać dla wszystkich nowe zasady dotyczące czasu trwania izolacji. Będzie ona trwała 7 dni (obecnie obowiązuje 10–dniowa izolacja). Izolacja będzie obowiązywać od momentu wykonania testu diagnostycznego w kierunku COVID–19. Również od 15 lutego współdomownicy chorego na COVID–19 będą przebywać na kwarantannie wyłącznie w czasie jego izolacji (obecnie jest to czas trwania izolacji plus 7 dni).

– Nadal negatywny wynik testu w kierunku COVID–19 będzie zwalniał z kwarantanny zaszczepionych domowników – poinformował szef resortu zdrowia.

Od 11 lutego zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu.

– 10 lutego będziemy chcieli wysłać SMS zdejmujący taką kwarantannę z osób obecnie na niej przebywających – powiedział minister zdrowia.

Od 11 lutego tylko osoby bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID po przyjeździe do Polski będą musiały odbyć 7–dniową kwarantannę.

Reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych pozostają bez zmian – izolacja wynosi 7 dni z możliwością skrócenia w 5. dobie negatywnym wynikiem testu.

Powrót do nauki stacjonarnej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że klasy V–VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej, niż zakładano, bo już 21 lutego.

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V–VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. Wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego – podkreślił minister edukacji i nauki.

Minister edukacji podkreślił, że priorytetem dla rządu oraz resortów edukacji i zdrowia jest utrzymanie i kontynuowanie nauki stacjonarnej.

(Źródło: gov.pl)

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: