reklama

Odyseja Historyczna przenosi się do Kutna. Znamy nową lokalizację! [WIDEO/ZDJĘCIA]

Odyseja Historyczna oficjalnie przenosi się do Kutna. Dziś podpisano stosowne umowy i na specjalnej konferencji prasowej poinformowano o zupełnie nowej lokalizacji. – Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie ten dziesiąty, jubileuszowy zlot odbędzie się w naszym mieście – mówił wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

W środę 1 czerwca 2022 o 13.00 w gmachu Urzędu Miasta Kutno rozpoczęła się konferencja prasowa dotycząca organizacji Odysei Historycznej w Kutnie. Podpisana została umowa, a także poznaliśmy dokładną lokalizację imprezy. Spotkanie organizatorów tego wydarzenia z dziennikarzami miało wyjątkową oprawę, bowiem pojawili się na nim rekonstruktorzy w strojach z epoki.

- R E K L A M A -

Odyseja Historyczna przenosi się na Sklęczki

– Niezmiernie przyjemnie jest mi ogłosić, że w tym roku X Odyseja Historyczna odbędzie się w Kutnie. Co prawda od 2009 roku miasto Kutno było współorganizatorem zlotów i finansowało to przedsięwzięcie, grupy również występowały na terenie miasta, prezentowały uzbrojenie i także swoje wyszkolenie. Natomiast w tym roku po raz pierwszy zlot odbędzie się w Kutnie, na terenie jednostki wojskowej na Sklęczkach – poinformował oficjalnie wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

– Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie ten 10 zlot odbędzie się w naszym mieście. Chciałbym serdecznie pogratulować prezesowi Stowarzyszenia Pułk 37 i wszystkim członkom tego stowarzyszenia, że udało się sfinalizować to przedsięwzięcie i że po pewnej przerwie ponownie odbędzie się Odyseja Historyczna. Dziękuję bardzo również pułkownikowi Wypychowi, który miał bardzo ważny udział właśnie w lokalizacji tegoż zlotu na terenie Kutna, bo to właśnie dzięki wsparciu 92 Batalionu Piechoty Lekkiej, ta decyzja zapadła. Mam nadzieję, że tegoroczny zlot, który zapowiada się niezwykle interesująco zadowoli wszystkich sympatyków i fanów rekonstrukcji historycznej i przede wszystkim mieszkańców miasta – dodawał Z. Wdowiak.

- R E K L A M A -

Odyseja połączona z dniami otwartymi koszar

Wiesław Paluchowski, prezes Stowarzyszenia Pułk 37, w trakcie konferencji powrócił pamięcią do początków Odysei.

– Chciałbym sięgnąć troszkę wstecz i powiedzieć, że pierwsza Odyseja odbyła się w 2009. Na Odyseję zgłosiły się 23 zespoły i w sumie było 286 rekonstruktorów. Taki był nasz skromny początek i w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że Odyseja Historyczna osiągnie tak wysokie kręgi. Zaangażowanie osób, które nam pomagają, czyli przede wszystkim Miasto Kutno, trzeba też wspomnieć o Ministerstwie Edukacji Narodowej, Obrony Narodowej i oczywiście o panu płk Wypychu nie zapominając. Jest to bardzo przyjemne dla nas, że wszystkie osoby są gorąco zaangażowane w przygotowania X Odysei – mówił Wiesław Paluchowski ze Stowarzyszenia Pułk 37.

- R E K L A M A -

Wiadomo, że zlot odbędzie się w dniach 22-24 lipca. Miasto zapewnia, że dołoży wszelakich starań, aby „zapewnić miejsca parkingowe i aby zlot odbył się w bardzo dobrych warunkach”. Wiceprezydent Wdowiak dodał ponadto, że tegoroczny zlot będzie połączony z dniami otwartymi koszar, których gospodarzem będzie 92 Batalion Lekkiej Piechoty w Kutnie.

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tej imprezie jako WOT i przy okazji wypromować wojsko. W szczególności, po tym, co działo się w zeszłym roku i bezprecedensowym zainteresowaniem ze strony mieszkańców – mówił ppłk Arkadiusz Wypych, dowódca 92 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie.

Jak poinformowano na konferencji, miasto udzieliło wsparcia na to przedsięwzięcie w wysokości 53 tysięcy złotych. – To są znaczące środki, które oczywiście nie są decydujące, ale będą bardzo istotne w tym, aby przedsięwzięcie udało się zrealizować – mówił Z. Wdowiak.

Wojsko Polskie na przełomie wieków jako motyw przewodni

Rafał Ambroziak, wiceprezes Stowarzyszenia Pułk 37, przekazał kilka ciekawych informacji dotyczących kierunku, w jakim odbywać będzie się tegoroczna Odyseja. Jej motywem przewodnim ma być Wojsko Polskie.

– Nowy teren jest dwa razy większy, niż ten którym dysponowaliśmy w Leszczynku. Mamy większe możliwości i możemy prowadzić różnego rodzaju prace ziemne, jeździć sprzętem ciężkim. Mamy bardzo duże zainteresowanie zlotem i do tej pory zgłosiło się ponad 1100 rekonstruktorów z całej Polski. Jest to około 130 grup rekonstrukcyjnych. (…) W tym roku skupiamy się na Wojsku Polskim na przełomie wieków. Będziemy mogli zobaczyć starych bywalców naszego zlotu, ale pojawiają się również nowe grupy. Będzie bardzo dużo sprzętu. W tym roku zaprezentujemy między innymi czołg lekki M4 Stuart, działo samobieżne SU–76 i standardowo łódź wikingów, która w tym roku, zamiast pływać po parku w Leszczynku, będzie pływała po zbiorniku wodnym przy KDK-u. Dodatkowo premierę będzie miał STZ–5, sowiecki ciągnik artyleryjski, które są tylko trzy na świecie – dodawał Rafał Ambroziak, wiceprezes Stowarzyszenia Pułk 37.

WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI







- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: