Napięta sytuacja w Aquaparku. Dyrekcja szuka oszczędności, ratownicy chcą podwyżek

Bardzo napięta sytuacja w kutnowskim Aquaparku. Ratownicy domagają się podwyżek i skierowali pismo do dyrektora wodnego parku. Sprawą zainteresowali się również radni, którzy debatowali o sprawie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Kutno.

- R E K L A M A -

Ratownicy w listopadzie wystosowali do dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji podanie o podwyżkę swoich wynagrodzeń. Pismo skierowane zostało też do radnych i prezydenta Kutna. Jak twierdzą, w przypadku braku podjęcia rozmów i wypracowania porozumienia, większość z nich nie widzi możliwości dalszej współpracy. Z kolei MOSiR ogłosił przetarg na świadczenie usług ratownictwa wodnego przez zewnętrzną firmę.

Temat dotyczący ratowników na ostatniej sesji Rady Miasta poruszyła wiceprzewodnicząca Ewa Rzymkowska, która zaproponowała, aby zorganizować wspólne spotkanie ratowników z dyrekcją MOSiR-u, aby zażegnać konflikt.

- R E K L A M A -
reklama

Na sesji obecny był Paweł Ślęzak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który ustosunkował się do treści pisma ratowników i przedstawił obecną sytuację finansową parku wodnego.

Szukamy wszędzie oszczędności. Aquapark ma już prawie 8 lat. Podpisujemy codziennie faktury dotyczące rzeczy, które się zużywają i psują. Gwarancja dawno się skończyła. To są potężne pieniądze, a naszym obowiązkiem jest dbać o to, aby były jak najmniejsze koszty. Ratownicy rzeczywiście wystąpili z takim pismem i dostali odpowiedź, że w połowie grudnia otrzymają informacje czy będzie możliwa podwyżka. Skierowanie tego pisma do wiadomości prezydenta i rady to jest jakiś precedens i dziwna sprawa. Nie wiem, co mieli na celu i co chcieli tym osiągnąć. Postraszyć, czy… nie mam pojęcia – mówił P. Ślęzak.

- R E K L A M A -

Zarówno przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora jak i wiceprzewodnicząca Ewa Rzymkowska stali na stanowisku, że warto byłoby spotkać się z ratownikami, porozmawiać i skorzystać z doświadczenia tej grupy.

Zupełnie w złą stronę idziemy. O czym ja mam z nimi rozmawiać? Temat jest prosty. Wystąpili o podwyżkę, a w dodam, że w tym roku już jedną dostali, zostało zapowiedziane, że nie mam pieniędzy w budżecie, bo skąd ja mam te pieniądze wziąć, aby oni dostali drugą podwyżkę. Więc tutaj dyskusja jest absolutnie zbędna. Nie wiem skąd są z państwa strony niepokoje. Jeśli ktoś wymówi prace i nie będzie chciał pracować, to nie będzie pracował, to prosty temat. Jakie spotkania? Z kim? Jest pismo, odpowiedź została udzielona, że w połowie grudnia otrzymają informacje. Będzie analiza (po poznaniu ofert przetargowych – przyp. red.) i się okaże, czy dostaną podwyżki, choć nie wiem, czy akurat tyle ile chcą. Stawka godzinowa kutnowskich ratowników jest w górnej strefie stanu średniego jeśli chodzi o Polskę. To nie jest tak, że ktoś kogoś dyskryminuje i wykorzystuje – wyjaśniał radnym dyrektor Ślęzak.

reklama

Swoje obawy związane z przetargiem wyraził też radny Michał Łucki. Stwierdził, że jeśli zewnętrzna firma wygra przetarg, to jest możliwe, że wszyscy ratownicy stracą pracę, a to mieszkańcy Kutna i okolic.

Był już outsourcing związany z ratownikami, ale pan radny akurat wtedy jeszcze nie pracował w Aquaparku. Pierwsze co zrobiła firma, to przyszła do mojego gabinetu i zapytała ile mogę dać pracowników. Czemu mają szukać ludzi z zewnątrz, skoro mają tutaj. To nie jest tak, że ratownicy zostali zostawieni sami sobie – mówił Ślęzak.

Z kolei radny Rafał Jóźwiak poruszył kwestię związaną z bezpieczeństwem w parku wodnym. Jak stwierdził, w przypadku firmy zewnętrznej, pojawia się ryzyko, że szefostwo Aquaparku nie będzie miało bezpośredniego wpływu i kontroli nad „wrażliwymi umiejętnościami ratowania życia i zdrowia ludzkiego” ratowników.

Z doświadczeń Aquaparku wiemy, że były tam bardzo dramatyczne zdarzenia, związane właśnie z tym, że osoby nie miały odpowiednich kwalifikacji. To jest wyjątkowo wrażliwa sytuacja, bo tam chodzę nasze rodziny i chcemy, aby ratownicy byli z najwyższej półki – uważa R. Jóźwiak.

O sytuacji ratowników wodnych w kutnowskim Aquaparku będziemy jeszcze informować.

reklama

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: