Napoleon odwiedził gminę Kutno! Trwa drugi dzień Odysei Napoleońskiej w Leszczynku [ZDJĘCIA/WIDEO]

Wizyta Napoleona, wystrzały z długiej broni, armatnie salwy i piękna, żywa lekcja historii – dziś w Leszczynku drugi dzień efektownej Odysei Napoleońskiej.

- R E K L A M A -

W samo południe na teren Leszczynka w asyście kawalerzystów z 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. uroczyście jechał Napoleon z Marią Walewską w asyście kawalerzystów. Później nastąpiła prezentacja oddziałów przed Napoleonem, a także przegląd wojsk i mowa cesarza do żołnierzy. Nie zabrakło efektownej defilady oddziałów i wystrzałów z długiej broni.

Następnie gości przywitała wójt Justyna Jasińska, a armatnie salwy dały znak, że impreza została oficjalnie otwarta. Do Leszczynka przybyli między innymi poseł Tadeusz Woźniak, senator Przemysław Błaszczyk, członek zarządu woj. łódzkiego Robert Baryła i wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak.

- R E K L A M A -

– Odyseja Napoleońska w Leszczynku, mając na uwadze walory historyczne zespołu dworsko-parkowego, ma przybliżyć mieszkańcom gminy Kutno, regionu oraz wszystkim przyjezdnym klimat epoki napoleońskiej z tamtych dni. Czasu pełnego nadziei na wskrzeszenie niepodległej Rzeczypospolitej. Warto przy tej okazji podkreślić, że nie przypadkowo to właśnie do pułku napoleońskiego w Leszczynku dokładnie 200 lat temu w 1822 roku przybył początkujący poeta romantyczny Józef Bohdan Zaleski. Zatroskany o losy kraju młody patriota, zafascynowany walkami o niepodległość Polski w czasach napoleońskich przyjął zaproszenie i objął posadę nauczyciela dzieci Marii i Franciszka Górskich, ówczesnych właścicieli Leszczynka. Ten fakt ma ogromne znaczenie dla historii wartości tego miejsca – mówiła Justyna Jasińska, wójt gminy Kutno.

– Szanowni Państwo, cieszymy się, że jesteście z nami. Przed wami cały dzień fanatycznych atrakcji. Przeniesiecie się w czasie i myślę, że zabierzecie ze sobą najpiękniejsze i najwspanialsze wspomnienia – mówiła z kolei Liliana Urbańczyk-Wójcik, dyrektor Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.

Zobacz zdjęcia i wideo z drugiego dnia I Odysei Napoleońskiej w Leszczynku:


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: