Naprawić czy wymienić – co zrobić z uszkodzoną obudową laptopa?

Obudowa laptopa pełni niemal równie istotną rolę jak komponenty znajdujące się w jej wnętrzu. Poza funkcją estetyczną jej głównym zadaniem jest ochrona komputera przed zanieczyszczeniami, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia podzespołów. Im materiały, z których została wykonana obudowa, prezentują wyższą jakość, tym dłużej będzie się ona prezentowała nienagannie. O ile drobne zarysowania nie stanowią problemu z punktu widzenia większości użytkowników, o tyle odkształcenia, pęknięcia czy złamania w obrębie obudowy są dla komputera groźne, a z czasem się pogłębiają. Dowiedz się, kiedy obudowa laptopa wymaga wymiany, a kiedy można ją po prostu naprawić.

- R E K L A M A -

Kiedy obudowa wymaga wymiany?

Gdy na powierzchni obudowy dostrzeżesz pierwsze uszkodzenia poważniejsze niż rysy, nie bagatelizuj tego problemu. Zmęczenie materiału z czasem będzie postępowało, więc ani się obejrzysz, nim obudowa pęknie uszkadzając matrycę lub górna klapa zacznie się chwiać.

W przypadku większości uszkodzeń obudowa lub jej część wymagają niestety wymiany. Konieczność następuje zazwyczaj w przypadkach takich jak:

- R E K L A M A -
  • Połamane zawiasy – problem natychmiast będzie się pogłębiał. Nieprawidłowo zamykająca się klapa stanowi zagrożenie dla przewodów elektrycznych i matrycy. O tym, jak poważna wymiana cię czeka decyduje konstrukcja laptopa. W wielu współczesnych modelach są one niestety zintegrowane z obudową.
  • Złamanie obudowy – delikatna konstrukcja obudowy sprawia, że złamania zazwyczaj nie da się po prostu skleić, ponieważ będzie to rozwiązanie problemu wyłącznie na krótką metę.
  • Niedziałająca klawiatura lub podświetlenie – prawdopodobnie nastąpi konieczność wymiany palmrestu.
  • Odkształcone otwory do portów – uniemożliwiają podłączanie urządzeń peryferyjnych.
  • Wgniecenie obudowy – stanowi zagrożenie dla podzespołów znajdujących się wewnątrz.

W jakich przypadkach można rozważyć naprawę obudowy laptopa?

Zależnie od konstrukcji twojego laptopa, może się zdarzyć, że obudowę da się naprawić. Diagnozę najlepiej zlecić specjalistom znającym konkretny model komputera i jego specyfikę. Naprawa obudowy bywa zasadna w przypadkach takich jak:

  • Drobne pęknięcie obudowy w mniej obciążonym miejscu – jeśli nie zależy ci na estetyce urządzenia, niewielkie pęknięcia mogą zostać sklejone, pod warunkiem że nie dotyczą ruchomych części i użyty zostanie specjalny preparat.
  • Delikatne uszkodzenie zawiasów – w profesjonalnym serwisie można poddać je regeneracji, choć jest to mniej pewne rozwiązanie niż wymiana. Warto rozważyć tę opcję, gdy w niedalekiej przyszłości i tak rozważasz wymianę laptopa na nowszy model.

Dlaczego naprawę obudowy warto zlecić specjalistom?

Jeśli na swojej obudowie dostrzeżesz symptomy poważniejszego uszkodzenia, zwłaszcza dotyczącego zawiasów, nie zwlekaj z wizytą w serwisie. Pęknięcia i zatarcia szybko postępują, a bagatelizując ostrzeżenie narazisz się w przyszłości na wyższe koszty naprawy. Stan obudowy warto skontrolować również po zalaniu komputera.

- R E K L A M A -

Wszelkie naprawy i wymianę obudowy najlepiej zlecić specjalistom, w przypadku laptopów MacBook na przykład warszawskiemu serwisowi MacForce, o czym więcej przeczytasz na stronie:

https://macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-obudowy.

Naprawianie obudowy na własną rękę stanowi ogromne ryzyko. Po pierwsze wymaga precyzyjnego działania, by nie uszkodzić wewnętrznych podzespołów. Po drugie w warunkach domowych naprawy są zazwyczaj niedokładne, a przez to obudowa może szybko ulec ponownemu uszkodzeniu!

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: