Nie dajmy się nabrać. ZUS ostrzega przed oszustami

Oszust kontaktował się z emerytami tłumacząc, że jest z ZUS-u i że w danych emeryta jest pewna nieścisłość, która może spowodować, że wypłata trzynastej emerytury nie zostanie wypłacona – ZUS ostrzega przed oszustami.

Jak mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego opisywana sytuacja dotyczy osiedla Dąbrowa w Łodzi, ale warto przypomnieć klientom ZUS na terenie całego województwa, żeby byli czujni i nie otwierali nieznajomym albo zastanowili się nim udzielą informacji na swój temat przez telefon. Nigdy nie wiadomo, gdzie może pojawić się oszust. Warto przestrzec seniorów, szczególnie, że jako powód do kontaktu z emerytami wykorzystano temat, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem świadczeniobiorców, czyli 13-ą emeryturę.

- R E K L A M A -

Nie dajmy się nabrać. Osoby uprawnione otrzymają trzynastą emeryturę w ten sam sposób jak świadczenia, które otrzymują co miesiąc. Jeśli emeryt otrzymuje swoje świadczenie na konto, trzynasta emerytura będzie przelana na to samo konto, a jeśli emeryturę co miesiąc przynosi listonosz, to w ten sam sposób  przekazane zostanie trzynaste świadczenie.  W sprawie trzynastej emerytury nie składa się żadnych wniosków. ZUS sam weryfikuje uprawnienia. Nie dajmy się wiec też oszukać na ewentualnie oferowaną pomoc w napisaniu niepotrzebnego wniosku.

Pamiętajmy też, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich lub kontrola płatnika składek, którego siedziba firmy jest jednocześnie miejscem jego zamieszkania.

- R E K L A M A -

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS powinien skontaktować się ZUS dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numer: 22 560 16 00.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: