Niezbędne elementy do systemu odprowadzania skroplin

System odprowadzania skroplin jest nieodzowną częścią urządzeń chłodniczych oraz systemów klimatyzacyjnych. Umożliwia urządzeniom chłodniczym bezpieczną i nieprzerwaną pracę, dlatego tak ważny jest prawidłowo dobrany i zainstalowany system odprowadzania skroplin.

Jak wybrać odpowiedni system odprowadzania skroplin?

Wybór odpowiedniego systemu odprowadzania skroplin może być kwestią indywidualną lub wiążącą się z możliwościami technicznymi urządzenia oraz tego jak przystosowane jest dane pomieszczenie. Podczas wyboru systemu ważne są jeszcze takie dane jak temperatura, klimat, wielkość urządzenia, powierzchnia, itp. Te wszystkie parametry przekładają się na ilość produkowanych skroplin.

Rodzaje odprowadzania skroplin

Odprowadzanie skroplin poprzez wykorzystanie elementów grzewczych

 W urządzeniach chłodniczych często zastosowanie znajdują elementy grzewcze, które umożliwiają odparowanie skroplin. W skład takiego systemu wchodzi:

  • grzałka PTC, której zadaniem jest odparowanie skroplin. Do wyboru są grzałki wrzutkowe oraz grzałki wkręcane,
  • pojemnik odparowania skroplin w którym gromadzi się kondensat. W nim znajduje się również grzałka,
  • lejki, rurki, syfony, dzięki którym skropliny są w łatwy sposób dostarczane do pojemnika odparowania skroplin.

Odprowadzanie skroplin bezpośrednio do kanalizacji

Kondensat może być odprowadzany bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Skonstruowanie takiego systemu odprowadzania skroplin wiąże się z możliwością dostępu do kanalizacji. Stosowane w tym celu są rurki, lejki, syfony oraz odpływy skroplin. Cała instalacja ogranicza potem możliwości przestawiania urządzenia chłodniczego w inne części obiektu, ale jest efektywna i doskonale spełnia swoją rolę. Odprowadzanie skroplin do kanalizacji wykorzystuje się również w przypadku instalacji klimatyzacyjnych. 

Inne metody odprowadzania skroplin

Stosuje się również inne metody odprowadzania skroplin. W klimatyzatorach zastosowanie znajdują np. pompki skroplin, które są popularnym rozwiązaniem na odprowadzanie kondensatu. Często stosuje się również metody grawitacyjnego odprowadzania skroplin, czyli nachylonej powierzchni ułatwiającej spływanie kondensatu. Więcej o innych metodach przeczytasz tutaj – https://aifo.pl/pl/news/post/132_odprowadzanie-skroplin-niezbedny-element-kazdego-urzadzenia-chlodniczego?page_type=post.

Kompatybilność elementów do odprowadzania skroplin

Zakup wszystkich kompatybilnych elementów w jednym miejscu to pewność, że będą one dobrze do siebie dopasowane i cały system będzie działał efektywnie. Taką możliwość daje AiFO, które jest czołowym producentem i dystrybutorem rozwiązań dla branży chłodniczej. Bogata oferta produktowa, nowoczesne rozwiązania, wysoka jakość materiałów – to tylko niektóre z wielu zalet przemawiających za skorzystaniem właśnie z tej oferty.

Nie przegap: