reklama
reklama

Nowe zadania kutnowskiej policji. Sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają kwarantanny

Policjanci w całym kraju wspierają służby sanitarne i sprawdzają, czy osoby objęte nadzorem epidemiologicznym znajdują się w miejscach kwarantanny. Nie inaczej jest w Kutnie i regionie.

- R E K L A M A -

W naszym powiecie domową kwarantanną objętych zostało 46 osób. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy osoby znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

– Apelujemy o ostrożność. Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, bo nie będą wchodzić do domu. Zawsze będą umundurowani – tłumaczy Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. – Będą też wcześniej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia – dodaje Szymczyk.

- R E K L A M A -

W powiecie kutnowskim nie odnotowano incydentów dot. opuszczenia miejsca kwarantanny. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do 5 tys. zł.

Policjanci zaopatrzeni w środki ochrony osobistej

Samorząd miejski zakupił środki ochrony osobistej w postaci kombinezonów ochronnych kategorii I i III, masek filtracyjnych FFP1 i FFP2, okularów ochronnych, rękawic nitrylowych oraz pokrowców – ochraniaczy na obuwie. Te środki zostały przekazane do m.in. policji, straży miejskiej czy OSP Dąbrowszczak.

- R E K L A M A -

– Policjanci są doposażani na bieżąco w środki ochrony. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych (…) w przypadku kiedy lekarz będzie zwracał się o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego ma obowiązek wyposażyć policjantów w takie środki. Niezależnie od tego specjalistyczne kombinezony potrzebne w przypadku „interwencji siłowej” są przekazywane do komend zarówno ze stanu policji jak i wojewody – powiedziała Panoramie asp.sztab. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Policjanci apelują, aby zgłaszając interwencję na numer 112 zawsze informować o tym, czy jesteście na kwarantannie lub czy jesteście w grupie ryzyka w związku ze złym samopoczuciem i wcześniejszym kontaktem z osobą, która może być nosicielem.

własne / Ministerstwo Zdrowia / Policja

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: