Czy zdarza się, że Twoje drewniane meble tracą swój naturalny kolor, stają się szare i kruche? Albo Twoje wyposażenie na zewnątrz zostało dotknięte nieprzyjemnymi czynnikami, takimi jak promieniowanie UV albo grzyby? Powinniśmy chronić nasze drewniane meble, aby jak najdłużej pozostały piękne. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o ich konserwacji.
Aby wspomóc swoje drewniane meble w walce z niedogodnymi czynnikami wpływającymi na ich wygląd czy funkcjonalność, powinieneś zwrócić uwagę na parę przydatnych narzędzi, takich jak lazury i impregnaty, woski do mebli i farby do drewna. Z nimi żaden zewnętrzny bodziec nie ma szans!
Impregnacja drewna
Drewno zewnętrzne jest narażone na bardzo wiele czynników atmosferycznych. Co prawda dąb, modrzew, buk i jesion należą do gatunków najbardziej odpornych, jednak i je trzeba zabezpieczać. Jedną z opcji obrony naszych mebli jest impregnacja.
Impregnaty do drewna wnikają głęboko w jego strukturę, wzmacniając je i chroniąc przed wilgocią, promieniowaniem UV, grzybami, pleśniami czy różnymi owadami. Są zazwyczaj produkowane na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych, mogą służyć za środek barwiący lub być bezbarwne. Można je stosować na różnych powierzchniach, takich jak podłogi czy meble.
Farby do drewna zewnętrznego
Czy specjalne farby do drewna na zewnątrz różnią się od zwykłych farb, którymi malujemy nasze wnętrza? Otóż tak! Są one bardziej wytrzymałe, stworzone z myślą o niesprzyjających warunkach pogodowych. Oprócz krycia także pielęgnują oraz zabezpieczają Twoje meble. Schną dłużej od farb przeznaczonych na wnętrza, jednak przez to długotrwale zachowują swój wygląd i estetykę.
Wosk do mebli – czy nadaje się na zewnątrz?
Wosk do mebli to kolejna dobra opcja na ich zabezpieczenie i dodanie im blasku nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Woskowanie podkreśla naturalny wygląd słojów, lekko przyciemnia drewno oraz sprawia, że jego powierzchnia staje się gładka w dotyku. Jeszcze jedną ważną cechą jest to, że jest to proces kompletnie odwracalny.
Istnieje kilka rodzajów wosków:
- woski naturalne – stworzone na bazie wosku pszczelego lub wyciągu z roślin, znane z tego, że nadają się do pokoi dla dzieci, ponieważ nie są toksyczne;
- woski mineralne – parafina;
- olejowoski – jak sama nazwa wskazuje, łączą ze sobą właściwości olejów i wosków, zwykle używane do podłóg, blatów roboczych czy drzwi.
Lazury do drewna
Lazury do drewna to preparaty, które służą jako bezbarwne, ochronne powłoki do mebli. Przez swoją niezdolność do obrony przed grzybami czy owadami, nakłada się je na już zaimpregnowane drewno. Potrafią jednak chronić przed czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi, takimi jak woda, promieniowanie słoneczne czy mróz.
Oprócz funkcji konserwującej lazura do drewna pełni też funkcję estetyczną. Przez swoje przyjemne w dotyku wykończenie i nie wnikanie do wnętrza wody, świetnie nadaje się do podłóg tarasów. Zapewnia ochronę przed 3-4 lat, po czym proces należy powtórzyć.
materiał zewnętrzny