reklama
reklama

Od dziś Kutno w żółtej strefie – z domu nie wyjdziesz bez maseczki

Od dziś cały kraj objęty jest strefą żółtą – rząd zaostrza zasady epidemiczne związane z koronawirusem. W związku z tym między innymi wraca obowiązek noszenia maseczek w miejscu publicznym. Jakie wprowadzono jeszcze restrykcje?

– Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października – komentował podczas ostatniej konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki.

- R E K L A M A -

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

- R E K L A M A -

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

- R E K L A M A -

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.


Prezydent Burzyński apeluje do mieszkańców

Wczoraj na oficjalnej stronie internetowej kutnowskiego magistratu pojawił się apel prezydenta Burzyńskiego do mieszkańców Kutna. Oto jego pełna treść:

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy,

W związku z gwałtownie wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem gorąco apeluję o rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W ostatnim czasie mamy rekordowy przyrost zachorowań, dlatego bezwzględnie musimy zabezpieczać siebie, ale także i innych, zakrywając maseczką usta i nos. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości 1,5 metra w kontaktach z innymi. Zredukujmy nasze kontakty i spotkania z innymi do minimum, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii.

Gorąco apeluję o stosowanie się do wprowadzanych obostrzeń i zaleceń służb sanitarnych dla zdrowia nas wszystkich!

Źródło: gov.pl, własne, UM Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: