Od dziś KWARANTANNA NARODOWA. Koniecznie sprawdź nowe obostrzenia

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa. Wiąże się to z szeregiem nowych obostrzeń. Jakich? Sprawdź poniższą listę.

„Przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem. Umożliwi to szczepionka przeciwko COVID-19. Do 17 stycznia 2021 r. przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach” – czytamy na rządowej stronie.

- R E K L A M A -

Sylwester na nowych zasadach


Pierwotnie w noc sylwestrową obowiązywać miała godzina policyjna. Zdementował to jednak wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Godzina policyjna, która wzbudzała duże kontrowersje wśród Polaków, miała być wprowadzona od czwartku 31 stycznia (Sylwester) od godziny 19:00 i trwać do 1 stycznia do godziny 6:00. W tym czasie miała obowiązywać zakaz przemieszczania się – wśród wyjątków znalazły się m.in. realizacja ważnych potrzeb życiowych, obowiązki zawodowe czy opieka nad osobami starszymi i chorymi.

Wczoraj podczas konferencji prasowej premier Morawiecki powiedział wprost, że godziny policyjnej nie będzie. Zwrócił się jednak z apelem do Polaków.

- R E K L A M A -

„W Sylwestra apelujemy, żeby nie tak jak wszystkie pamiętane przez nas Sylwestry bawić się i cieszyć w dużym gronie przyjaciół tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Prosimy i apelujemy o pozostanie w domu” – mówił premier Morawiecki.

„Nie wdrażamy godziny policyjnej, bo aby była zastosowana, musielibyśmy za decyzją pana prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy. Dziś uważamy, że nie jest to niezbędne. Ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam wystarczające instrumenty. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków, aby sylwester minął spokojnie” – apelował premier.

- R E K L A M A -

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Źródło: GOV.pl


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: