Odkurzacz bezworkowy – czy warto?


Im dłużej odkurzacz bezworkowy jest na rynku, tym więcej posiada zwolenników. I chociaż nie jest aż tak często kupowany jak tradycyjny odkurzacz z workiem, ma pewne przewagi w użytkowaniu. Dzięki sposobie jego obsługi unikamy wydatków na wymianę worków, a nadal możemy cieszyć się wysokim poziomem odkurzania. Urządzenia te są nowoczesne, praktyczne i bardzo łatwe w utrzymaniu.


Zalety odkurzaczy bezworkowych

Podstawową korzyść jaką wykazuje odkurzacz bezworkowy jest to, że nie trzeba kupować i zmieniać worków. Nie musimy weryfikować w jakiej części są już zapełnione, aby je w odpowiednim momencie wymienić, ponieważ przez w odkurzaczu bezworkowym zebrane nieczystości gromadzone są w przezroczystym pojemniku. Przez niego widać jak na dłoni kiedy należy wyrzucić śmieci.


Dodatkowo, jeżeli masz w domu zwierzaki gubiące sierść, możesz usuwać nieczystości o wiele częściej, a nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu zachować ciągle wysoką siłę ssania odkurzacza. A jeżeli do pojemnika wciągnięta zostanie jakaś wartościowa rzecz, moneta czy kolczyk który upadł na ziemię a podczas odkurzania pod łóżkiem nie został zauważony – w pojemniku bardzo łatwo i szybko go zauważysz i wyciągniesz.

Często opróżniając odkurzacz zapewnisz sobie też higienę i unikniesz przykrych zapachów wydobywających się z odkurzacza na skutek namnażania się bakterii zebranych w worku. Filtry w odkurzaczu można tez przepłukać pod wodą, wysuszyć i ponownie włożyć do odkurzacza. Są wielorazowego użytku i dzięki regularnemu czyszczeniu nie tracą swoich właściwości filtrujących. Aby porównać różne modele urządzeń i ich kolejne zalety, warto sprawdzić ranking odkurzaczy bezworkowych


Wady odkurzaczy bezworkowych

Przechodząc do wad jakie ma odkurzacz bezworkowy, pierwsza z nich to zdecydowanie głośność. Pojemnik jest szczelny, ale nie jest dodatkowo wyciszany, tak jak to ma miejsce w modelu workowym. Stąd porównując modele z workiem i bez, te bezworkowe będą średnio niego głośniejsze. Na szczęście nie odkurzamy całą dobę, tylko z reguły trwa to około kilkanaście minut, więc być może nie będzie to aż tak znacząca wada, aczkolwiek warto o tym fakcie pamiętać.

Drugi minus będzie istotny dla alergików – przy wysypywaniu zebranych śmieci do kosza na odpady, gdy zrobimy to za szybko drobny kurz może unieść się w powietrze i spowodować powstanie chmury kurzu dookoła kosza. Część tych nieczystości spadnie wtedy z powrotem na podłogę i trzeba będzie je ponownie sprzątnąć. Jeżeli użytkownik odkurzacza jest alergikiem, będzie miał kontakt z alergenami, a to może wywołać u niego przykre objawy alergii, których z reguły wolimy unikać. Tak samo jest ze wspomnianym zmywalnym filtrem piankowym – jeżeli zdecydujemy się na odkurzacz bezworkowy, o pomoc w przepłukaniu zmywalnego filtra piankowego powinniśmy poprosić kogoś z pozostałych domowników lub zrobić to w jednorazowych, gumowych rękawiczkach.

Który odkurzacz jest bardziej skuteczny?

Odkurzacz bezworkowy działa wykorzystując metodę cyklonu, siłę odśrodkową i grawitację. Po wprawieniu w ruch powietrza z nieczystościami wpadającego do pojemnika, czyste powietrze krąży wokół i jest wydmuchiwane, a paprochy i kurz naturalnie opadają na dno pojemnika. Model workowy działa na zasadzie przepuszczenia zanieczyszczonego powietrza przez worek, który zatrzymuje śmieci. Obydwa rodzaje są tak samo skuteczne, nie da się definitywnie stwierdzić który jest bardziej skuteczny. Swoją decyzję o wyborze typu odkurzacza należy oprzeć bardziej na podstawie czynników dookoła obsługi urządzenia i jakie wynikają z tego konsekwencje.


1 KOMENTARZ

  1. Oczywiście, że tak. W mojej Roombie opróżniam pojemnik na brud i znowu go wkładam. Przynajmniej o żadnych workach nie trzeba myśleć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Przeczytaj także:


reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama

reklama

reklama