Odmówiono pomocy zgwałconej dziewczynce? Posłanka z Kutna interweniuje u ministra zdrowia

Kilka dni temu za TVP3 Łódź informowaliśmy o bulwersującej historii dotyczącej zgwałconej 13-latki Teraz w sprawie interweniuje kutnowska posłanka Paulina Matysiak, która skierowała pismo do ministra zdrowia.

Przebieg wydarzeń, które rozegrać miały się w Łęczycy posłanka zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych.

25 lutego około północy karetka pogotowia przywiozła na Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ZOZ w Łęczycy 13–letnią dziewczynkę, która padła ofiarą gwałtu. Sprawcą jest nieletni mieszkaniec jednego z łęczyckich osiedli. Najpierw pomimo traumatycznych przeżyć i późnej pory dziewczynka wraz z matką były zmuszone czekać na szpitalnym korytarzu, następnie szef oddziału ratunkowego wezwał ginekologa. Ten jednak odmówił dziecku badania, gdyż w łęczyckim szpitalu nie ma oddziału ginekologii dziecięcej. Ostatecznie karetka przewiozła dziewczynkę do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie udzielono jej pomocy – czytamy.

- R E K L A M A -

Zdaniem Pauliny Matysiak, dziecko, które pada ofiarą gwałtu wymaga od personelu medycznego szczególnej opieki i wyjątkowej empatii.

Niedopuszczalne jest, aby po tak traumatycznych przejściach narażać je na dodatkowy stres, związany z długim oczekiwaniem na badanie, odmową hospitalizacji i podróżą karetką do kolejnego szpitala, położonego w znacznej odległości od jego miejsca zamieszkania. Jestem oburzona. Złożyłam z posłankami Lewicy Razem – Magdaleną Biejat, Darią Gosek–Popiołek i Marceliną Zawiszą, interpelację do Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia – komentuje posłanka Matysiak.

W piśmie skierowanym do szefa resortu zdrowia padają pytania:

- R E K L A M A -

– czy otrzymał informacje dotyczące sytuacji w łęczyckim szpitalu, gdzie odmówiono badania i hospitalizacji 13–latce, będącej ofiarą gwałtu,

– jakie kroki zamierza podjąć, aby zapewnić szybszy dostęp do fachowej opieki (także psychologicznej) dzieciom, będącym ofiarami gwałtu.

- R E K L A M A -

– czy w związku z zaistniałą w łęczyckim szpitalu sytuacją, planuje wprowadzić w szpitalach szczególne standardy postępowania, w przypadku dzieci, będących ofiarami gwałtów,

– czy w związku z zaistniałą w łęczyckim szpitalu sytuacją, planuje wprowadzić w szpitalach szczególne standardy postępowania, w przypadkach, gdy dziecku potrzebna jest pilna pomoc ginekologiczna,

– czy planuje podjąć kroki zmierzające do zwiększenia liczby oddziałów ginekologii dziecięcej w Polsce? Jeśli tak, to jakie?

O tej bulwersującej sprawie będziemy jeszcze informować.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: