Cykliniarki, pilniki elektryczne, szlifierki – to co łączy te urządzenia to pasy bezkońcowe, jakie odpowiedzialne są za zbieranie nadmiaru materiału. Dobór odpowiednich pasów ściernych, m.in. do szlifowania stali szlachetnej, wpłynie na wydajność i funkcjonalność wykonywanej pracy.
Pasy bezkońcowe – zastosowanie
Pasy ścierne bezkońcowe to takie elementy, które sprawdzają się podczas szlifowania, polerowania, gratowania. Często używa się ich również do usuwania niedoskonałości z powierzchni. Taśmy ścierne wykorzystuje się również do oczyszczania z osadów, rdzy i nalotów. Jak więc widać, ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Osoby chcące dokonać zakupu takich elementów m.in. do szlifowania drewna, mogą wejść na https://www.pasyscierne.pl/, gdzie bez trudu będzie można dokonać zakupu.
Pas ścierny i jego budowa
Dlaczego pasy szlifierskie tak doskonale sprawdzają się w przypadku tworzyw sztucznych, przy obróbce stali szlachetnej i przy ceramice oraz szkle? Odpowiedzialna jest za to ich budowa. Pas ścierny bezkońcowy to aż trzy warstwy materiału. Dzieli się je na:
- podkład – bawełna, dzięki swoim właściwościom sprawdza się do odprowadzenia temperatury podczas pracy na sucho, ewentualnie używa się podkładu, który wykonany jest z poliestru, jaki dedykowany jest do pracy na mokro,
- łączenie,
- zasyp ścierny – jego granulacja może utrzymywać się w granicach P24 do P800.
Dzięki swojemu wykonaniu, każdy pas ścierny bezkońcowy odporny jest na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru są takie pasy, jakie mają uniwersalne zastosowanie lub też można ich używać w przypadku tylko szlifierek szerokotaśmowych/innych urządzeń.
Rodzaje pasów ściernych
W sklepie internetowym/stacjonarnym można otrzymać nie jeden pas bezkońcowy. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że cechują się one wysoką jakością. Jednak podzielić je można na kilka grup:
- pasy elektrokorundowe – całość powleczona jest tlenkiem glinu, który jest jednocześnie materiałem ściernym radzącym sobie z metalami, drewnem, tworzywami sztucznymi;
- pasy kompaktowe – pasy wykonane są przy pomocy węglika krzemu lub w/w tlenku glinu, ten pierwszy można używać w przypadku stopów tytanu, stali węglowej, stali nierdzewnej oraz odlewów i staliwa, warto dodać, że tlenek gliny można również używać w przypadku twardych metali nieżelaznych, stali węglowej i nierdzewnej;
- pasy ceramiczne – ich zdecydowaną zaletą jest doskonałe właściwości samoostrzące oraz największa twardość uziarnienia, to dlatego wykorzystuje się do obrabiania tytanu oraz stali narzędziowej.
W sklepach można również otrzymać pasy cyrkonowe, pasy karborundowe, włókninowe i filcowe, na podkładzie papieru maszynowego.
materiał zewnętrzny