REKLAMA
wtorek, 28, czerwiec 2022
REKLAMA

Okna dwu- czy trzyszybowe? Porównanie obu rozwiązań

poniżej dalsza część artykułu

Zastanawiasz się, czy wybrać okna dwu- czy trzyszybowe? To bardzo ważne pytanie! Decyzja, którą podejmiesz, będzie miała wpływ m.in. na Twój komfort termiczny. Zobacz, na czym dokładnie polegają różnice między tymi dwiema konstrukcjami i podejmij świadomą decyzję.

Ile szyb jest w oknie i dlaczego ma to znaczenie?

Liczba szyb to istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien. Nie bez powodu nie wytwarza się konstrukcji z tylko jedną szybą! Powody są dwa.

  1. Każda dodatkowa szyba to bariera, która sama w sobie chroni przed ucieczką ciepła z wnętrza domu.
  2. Między szyby w pakiecie jest wpompowywany gaz szlachetny, najczęściej argon, który stanowi dodatkową barierę termiczną. W konstrukcjach takich jak okna trzyszybowe są dwie takie „przegrody”, a nie jedna, jak w przypadku modeli z dwiema szybami.
poniżej dalsza część artykułu

Jak możesz się domyślać, takie różnice w konstrukcji przekładają się na właściwości funkcjonalne okien.

Okna dwuszybowe a trzyszybowe – porównanie cech

Na czym dokładnie polega różnica między oknami dwu- i trzyszybowymi? Oto najważniejsze kwestie.

Właściwości termoizolacyjne okien dwu- i trzyszybowych

poniżej dalsza część artykułu

Dodatkowa szyba i warstwa gazu szlachetnego oznacza, że okna trzyszybowe zapewniają znacznie lepszą izolację termiczną. Jaka to dokładnie różnica? – Pakiet trzech szyb może zapewniać przenikalność cieplną Ug na poziomie nawet 0,5. Natomiast w przypadku okien dwuszybowych jest to zazwyczaj tylko Ug=1,1. – wyjaśnia ekspert IZOPLAST. – Oznacza to, że szyby w oknach 3-szybowych są nawet ponad dwukrotnie cieplejsze.

Im lepsze właściwości termoizolacyjne, tym:

  • łatwiej spełnić obecne wymogi prawa budowlanego odnośnie do izolacyjności cieplnej okien (Uw minimum 0,9 W/(m2*K)),
  • niższe koszty ogrzewania budynku – to dlatego, że mniej ciepła ucieka przez stolarkę okienną.
poniżej dalsza część artykułu

Okno trzyszybowe

Okna dwu- i trzyszybowe a przenikanie promieni słonecznych

Jedna szyba więcej oznacza mniej promieni słonecznych przenikających do wnętrza budynku. Wbrew pozorom, to wcale nie wada! Różnice w dostępie do naturalnego światła są niewielkie, natomiast pomieszczenie nie będzie się aż tak nagrzewać od słońca. W efekcie latem temperatura w pomieszczeniach nie wzrośnie tak szybko, jak by to się stało przy zastosowaniu 2-szybowej konstrukcji.

Okna 2- i 3-szybowe: parowanie od wewnątrz

Okna trzyszybowe są znacznie szczelniejsze niż drugi typ konstrukcji. Dlatego czasami w mieszkaniach w blokach starego typu ich montaż może skutkować częstszym parowaniem od wewnątrz. Nie jest to jednak „wina” samych okien lecz nie do końca sprawnej wentylacji. Problem można rozwiązać poprzez montaż wywietrzników.

Z drugiej strony, okna 2-szybowe są jeszcze bardziej narażone na parowanie z uwagi na większe różnice temperatur.

Okna dwuszybowe vs okna trzyszybowe: cena

Cena okien dwuszybowych jest niższa, jednak inwestycja w nie to tylko pozorna oszczędność. Choć na zakup konstrukcji możesz wydać nieco mniej, to później poniesiesz wyższe koszty ogrzewania. Dlatego na koszt trzeba spojrzeć w szerszej perspektywie.

Jak widać, okna dwuszybowe to na nowoczesnym rynku już przeżytek. Jeżeli zależy Ci na dobrej izolacji termicznej i niezawodnej jakości, zainwestuj w model z pakietem 3-szybowym. Szybko zobaczysz różnicę.

reklama

Warto przeczytać:

reklama