REKLAMA
środa, 18, maj 2022
REKLAMA

Już jest! Orzeł wylądował na dachu Pałacu Saskiego (ZDJĘCIA/WIDEO)

Odbudowa Pałacu Saskiego i budowa kompleksu muzealnego w Kutnie są już na bardzo zaawansowanym etapie. Świadczy o tym chociażbym fakt, że w środę (12.01) na dachu Pałacu ustawiona została rzeźba orła.

poniżej dalsza część artykułu

To nie przypadkowy element, ale symbol istotny dla dynastii Wettinów. Jest widoczny w architekturze niemal wszystkich budynków wystawionych dla potrzeb królewskich.

Instalacja rzeźby oraz specjalnego cokołu, na którym została posadowiona trwała blisko trzy godziny. W ustawienie obiektu ważącego łącznie tonę zaangażowany był dźwig oraz podnośnik.

poniżej dalsza część artykułu

– Ten orzeł wieńczący kutnowski pałac jednak jak się wydaje wpisał się dość mocno w tradycję mieszkańców Kutna. Był z daleka widocznym symbolem panowania polskiego króla Augusta III, który na 30 lat zapewnił spokój krajowi. Mieszkańcom miasta zapewnił, dzięki swoim podróżom, dostatek i trwały rozwój miasta – podkreśla dr Piotr Stasiak, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Autorami rzeźby są Krystian Jajszczyk i Eliza Płocińska, którzy swoje prace wykonywali pod nadzorem Anny Zaręby i po konsultacjach z profesorem Jakubem Sito.

(Źródło: UM Kutno, fot. PanoramaKutna.pl)
reklama

Warto przeczytać:

reklama