Oszczędności na wynajmie mieszkania: jak zoptymalizować swoje koszty

Wynajem to dobre źródło dochodu pasywnego, ale w taką działalność trzeba także włożyć trochę pieniędzy. Chcesz osiągać w ten sposób możliwie najwięcej korzyści? Podpowiadamy, jak znaleźć oszczędności i zoptymalizować koszty!

- R E K L A M A -

Jak oszczędzać na wynajmie mieszkania?

Właściciele lokali na wynajem mają obowiązek przygotować je do zamieszkania. Jeśli chce się szybko znaleźć lokatorów, trzeba zainwestować w remont/prace wykończeniowe oraz funkcjonalne, estetyczne wyposażenie. Nie oznacza to jednak, że trzeba dużo wydać na ten cel.

Przede wszystkim w miarę możliwości warto samodzielnie wykonywać proste prace, np. malowanie. Nie ma jednak sensu nadmiernie na tym oszczędzać. Najważniejsze, by wszystko zostało poprawnie wykonane, bez konieczności poprawek – w większości przypadków najrozsądniej jest po prostu wynająć doświadczoną ekipę.

- R E K L A M A -

W kwestii wyposażenia jest zdecydowanie łatwiej. Na pewno nie powinno się inwestować w bardzo kosztowne sprzęty i meble, ponieważ są szczególnie narażone na eksploatację – z czasem i tak trzeba będzie je wymienić. Wiele tanich, prostych, podstawowych produktów w zupełności wystarczy. Co więcej, można w ten sposób uzyskać modny efekt minimalizmu. Sprytnym rozwiązaniem jest też wykorzystanie wyposażenia z drugiej ręki: z targów staroci, a także od bliskich albo osób wystawiających ogłoszenia na specjalnych portalach, jak np. OLX. Często można kupić je za grosze, a nawet zdobyć za darmo.

Warto jednak mimo wszystko postawić na dobry, solidny sprzęt AGD. Urządzenia tego typu są dość drogie, dlatego lepiej, by ryzyko naprawy czy wymiany było jak najmniejsze. Przy tym dobrze, by sprzęty były energooszczędne.

- R E K L A M A -

Jak zoptymalizować koszty wynajmu mieszkania?

Ciekawym sposobem na optymalizację kosztów wynajmu jest przepisanie opłat za media na najemców. W ten sposób da się zaoszczędzić na podatkach nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Nie wszyscy jednak się na to decydują, bowiem jest to niedogodność dla lokatorów, a także wiąże się z pewnym ryzykiem – przy niepłaceniu rachunków może dojść do odłączenia prądu, gazu, wody itp.

Dobrym nawykiem jest też szczegółowe opisanie kwestii związanych z drobnymi naprawami czy pracami konserwacyjnymi w warunkach umowy. Zgodnie z przepisami powinni nimi zajmować się lokatorzy. Warto jednak zaznaczyć, że mają pokrywać koszty tego typu z własnej kieszeni. Wtedy nie ma mowy o jakichkolwiek nadużyciach.

W umowie można także określić, że wynajmującymi nie mogą być osoby palące, z dziećmi, ze zwierzętami, studenci itp. W ten sposób odsiewa się osoby, które potencjalnie najmocniej mogłyby eksploatować lokal. Pomimo to najlepiej jest co jakiś czas umawiać się na wizytę kontrolną – wtedy można upewnić się, że mieszkanie nie jest zaniedbywane, a zapisy umowy są przestrzegane. Nie ma bowiem sensu płacić za remont po każdej wyprowadzce.

Szukasz mieszkania na wynajem? Sprawdź ofertę na: https://krakow.mdr.pl/.

Materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: