Oszuści znów atakują w Kutnie. Policja ostrzega: seniorze, bądź czujny!

Policjanci nieustannie ostrzegają przed oszustami, którzy metodą „na policjanta”, „na wnuczka” lub pod inną legendą oszukują osoby. Ich ofiarami padają głównie seniorzy, z którymi przestępcy kontaktują się telefonicznie i przedstawiając nieprawdziwe historie, ,,podszywając” się niejednokrotnie pod członków najbliższej rodziny, krewnych a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają do przekazania kosztowności, które stanowią niekiedy oszczędności całego życia. Seniorze, bądź czujny i nie daj się oszukać!

- R E K L A M A -

Przestępcy, na ogół  wykonują telefon do seniora podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka, siostrzeńca lub innego krewnego. Swój zmieniony głos, tłumaczą przeziębieniem lub wymianą telefonu i problemami z dźwiękiem. Gdy tylko senior podda wątpliwości autentyczność rozmówcy, przystępują do ,,ataku” wzbudzając poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że nie poznaje bliskiego.  

Kolejnym krokiem działania oszustów, jest prośba o bardzo pilne pożyczenie dużej sumy pieniędzy, a jeśli ,,ofiara” nie ma gotówki, to innych kosztowności, które będzie można ,,chwilowo” zastawić za gotówkę.

- R E K L A M A -

Najczęściej, wywierając presję na rozmówcy i zmuszając ją do szybkiego działania i przekazania pieniędzy lub kosztowności, tłumaczą, że  potrzebują pilnie pokryć szkodę po wypadku drogowym, którego byli sprawcą, chcą ,,wykupić” się z policyjnego aresztu, który grozi im za spowodowanie wypadku  lub tłumaczą, że pieniądze te zostaną przeznaczone na pilną operację.

Wspólnym mianownikiem przestępczych działań jest manipulacja rozmówcą . Oszuści moderują rozmowę w taki sposób by uzyskać jak najwięcej informacji od samej ofiary, wykorzystując przy tym ich ufność oraz troskę o bliskich.  

- R E K L A M A -

Prowadzone przez policję na różnych płaszczyznach, kampanie informacyjne spowodowały, że co raz częściej, seniorzy, orientują się, że ,,po drugiej stronie słuchawki” nie ma ich prawdziwego krewnego, dlatego i oszuści ,,udoskonalają” swoje metody działania.

Chwilę po telefonie od rzekomego ,,wnuczka”, potencjalna ofiara otrzymuje następne połączenie telefoniczne, od tych samych oszustów, którzy jednak tym razem podają się funkcjonariusza Policji  lub Prokuratora. Przestępca informuje, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy a Policja  właśnie prowadzi akcję z zmierzającą do ujęcia oszustów i potrzebuje pomocy by tego dokonać.                                                                                                                                                                    

Przestępca wypytuje się ile oszczędności posiada starsza osoba i prosi o ich przekazanie  ,,tajnemu policjantowi”  lub pozostawienie w wyznaczonym miejscu gdzie będzie przygotowana policyjna zasadzka.

Jeśli senior posiada swoje oszczędności w banku, oszusta prosi o ich wypłacenie w całości, informując jednocześnie, by nikomu nie mówić o celu wypłaty. Oszukując po raz kolejny  przekonuje ofiarę, że pracownik banku również jest uwikłany w przestępczy proceder. Pieniądze pozostawione w miejscu rzekomej ,,zasadzki” zostają bezpowrotnie utracone, bowiem oszuści przejmując, gotówkę lub inne kosztowności, natychmiast zrywają kontakt z ofiarą.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!

Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: