PanoramaKutna.plKulturaPałac Saski wzbogacił się o kolejne eksponaty. Wyjątkowa konferencja w rewitalizowanych murach

Pałac Saski wzbogacił się o kolejne eksponaty. Wyjątkowa konferencja w rewitalizowanych murach [ZDJĘCIA/WIDEO]

Dziś w Pałacu Saskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta, Muzeum Regionalnego oraz marszałka województwa mazowieckiego. Wszystko za sprawą przekazanych zabytkowych żyrandoli, które trafiły właśnie do rewitalizowanego pałacu.

-

Z dziennikarzami w murach rewitalizowanego Pałac Saskiego spotkali się prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, wiceprezydent Zbigniew Wdowiak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorz Skrzynecki, a także Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj. Towarzyszyli im przedstawiciele stowarzyszenia La Danse, którzy pojawili się w strojach z epoki.

– Przed nami, mam nadzieję niedługo, otwarcie nowego kompleksu muzealnego. W 2016 roku dzięki życzliwości władz miasta, a szczególnie prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego otrzymaliśmy Pałac Saski w zarząd Muzeum Regionalnego w Kutnie. Bardzo intensywnie ruszyliśmy z pracami, co mamy tutaj stworzyć. Padło na kompleks muzealny Pałac Saski. Prace ruszyły w 2019 roku zaczęliśmy w całej Polsce poszukiwać obiektów, eksponatów, które mogłyby wzbogacić ten kompleks – mówił Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.

-

– Bardzo dziękujemy za te cenne dary w postaci żyrandoli. Tym bardziej, że tu potrzeba wielu rzeczy, wielu eksponatów, bo jak wiadomo z tamtych czasów niewiele się zachowało. Nawet praktycznie substancja ścienna się nie zachowała, przez którą nie mogliśmy skorzystać z dofinansowania. Robimy to na swój koszt, w całości z budżetu miasta. Koszta są ogromne, jest to praktycznie już 100% więcej, a to jeszcze nie koniec. Czasy są ciężkie i każdy dar, który otrzymujemy jest na wagę złota, bo w jakiś sposób nam pomogą – mówił prezydent Zbigniew Burzyński.

-

– Dla mnie dziś to szczególna chwila. Nie wszyscy z państwa wiedzą, ale ja przez wiele lat w Kutnie mieszkałem, urodziłem się tu. Codziennie z okien mogłem patrzeć na ratusz, bo mieszkałem tu na przeciwko. Bardzo się cieszę, że możemy w jakiś sposób dziś przyczynić się do odzyskania świetności tych starych zabytkowych budynków – mówił marszałek Adam Struzik.

Głos zabrał także Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, który opowiedział nieco o historii przekazanych żyrandoli.

Poniżej pełny zapis konferencji prasowej:-

Nie przegap: