Wiadomości KutnoKutnoPamiętali o Antonim Troczewskim. Za nami uroczystości pod willą doktora

Pamiętali o Antonim Troczewskim. Za nami uroczystości pod willą doktora [ZDJĘCIA]

Dziś w naszym mieście odbyły się uroczyste obchody 94. rocznicy śmierci doktora Antoniego Troczewskiego, honorowego obywatela Kutna.

- Reklama -

Obchody zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Muzeum Regionalne w Kutnie rozpoczęły się o 15:30. Pod willą doktora Antoniego Fortunata Troczewskiego przy ul. 29 Listopada 4 w Kutnie – budynek Urzędu Stanu Cywilnego – zebrali się mieszkańcy Kutna, a także przedstawiciele samorządu, kutnowskich szkół i instytucji.

Zgromadzonych powitała prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Barbara Herman, a później wspomnienie o doktorze Antonim Troczewskim zaprezentował Kazimierz Śwircz z Muzeum Regionalnego w Kutnie. Głos zabrał także wiceprezydent Kutna Jacek Boczkaja.

- Reklama -

Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą. Po artykułem fotorelacja z wydarzenia.

Kim był Antoni Troczewski?

Dr Antoni Troczewski – urodził się 1 czerwca 1861 roku w Łomży. Do Kutna przybył w 1891 roku. Początkowo pracował jako wolontariusz, jako lekarz nieetatowy, a następnie został dyrektorem szpitala św. Walentego. Dzięki reorganizacji podjętej przez dra Troczewskiego szpital stał się wkrótce jedną z najlepszych placówek w Królestwie Polskim. Szpital zyskał oddziały chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy i zakaźny. Dobudowano także pawilon z przeznaczeniem na dom starców.

- Reklama -

Dr Troczewski był nie tylko doskonałym praktykiem, napisał także kilka prac naukowych, organizował w Kutnie zjazdy lekarskie oraz zgromadził doskonały zespół siedmiu lekarzy. Wśród pacjentów zyskał wielką popularność jako wspaniały człowiek oraz orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Dr Troczewski pracę dla ludzi uważał za życiowe posłannictwo. Po przybyciu do Kutna początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania. Z jego inicjatywy wybudowano Strażacki Dom Dochodowy przy ul. Teatralnej, powołano do życia pierwszą w Kutnie szkołę średnią – Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej (obecnie LO im. J. H. Dąbrowskiego). Dr Troczewski założył i przewodniczył m. in. Towarzystwu Dobroczynności, Towarzystwu Muzyczno-Dramatycznemu, Polskiej Macierzy Szkolnej, Towarzystwu Krajoznawczemu, Spółdzielni „Kutnowianka”, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Z jego inicjatywy założono „Tygodnik Kutnowski”, którego później był wieloletnim redaktorem i wydawcą.

W grudniu 1919 roku dr Troczewski otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna. Zmarł 22 września 1928 roku.
- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: