Wiadomości KutnoRegionPamiętali o żołnierzach walczących w Powstaniu Styczniowym. Wyjątkowa msza w Głogowcu

Pamiętali o żołnierzach walczących w Powstaniu Styczniowym. Wyjątkowa msza w Głogowcu [ZDJĘCIA]

W minioną niedzielę starosta kutnowski Daniel Kowalik wraz z członkiem Zarządu Powiatu Tomaszem Walczewskim, wzięli udział we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej w Głogowcu. Msza odbyła się w intencji żołnierzy walczących podczas Powstania Styczniowego.

Powstanie Styczniowe miało wymierny wpływ na mieszkańców Powiatu Kutnowskiego. W latach 1863-1864 w kutnowskich lasach, między innymi tu w głogowieckich lasach, polscy kosynierzy prowadzili partyzancką walkę z zaborcą – mówi Starosta Kutnowski, Daniel Kowalik.

- Reklama -

– Upadek powstania choć tragiczny był impulsem do działania dla wszystkich Polaków. Impulsem, który na końcu pozytywnie wpłynął na świadomość narodu i pozwolił na zbudowanie wolnej Polski – dodaje Marek Drabik, radny Powiatu Kutnowskiego.

- Reklama -

– Jesteśmy tu, aby uczcić pamięć wielkich ludzi, którzy mieli odwagę stanąć w szranki z wrogiem – mówi Tomasz Walczewski, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego – Ich waleczność oraz zaangażowanie wpłynęło na przyszłość Polski. Już zawsze będziemy im za to wdzięczni.

Po nabożeństwie złożono kwiaty przy zbiorowej mogile powstańców, którzy zginęli za wolność Polski w 1863 roku. Podczas uroczystości obecna była również Wójt Gminy Kutno – Justyna Jasińska. Radny Powiatu Marek Drabik odpowiadał za wartę honorową.

(Źródło: Starostwo Powiatowe w Kutnie)
- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: